петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

Зоки, те поздрави Бранко (ВИДЕО)

„Името на мојата земја е и ќе биде Република Македонија“, рече претседателот Бранко Црвенковски на крајот на своето обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк.

За разлика од Бранко, Заев добил сериозни закани од змијата дека ќе го казне ако ѝ го каже името на земјата. Така, со својот светоглед Бранко Црвенковски дотурка во 2007 година да се обрати како претседател на Република Македонија, а 11 години подоцна, неговиот наследник во СДСМ, Зоран Заев, стигна само да стане премиер на „нашата земја“.

Пиперка Ајварка

*** Целта на „Двоглед“ е да се сврти вниманието на одредени појави во општеството. Секоја сличност со вистинските луѓе и институции е случајна.

*** The aim of "Dvogled" is to draw attention to certain phenomena in society. Any similarity to actual persons and institutions is merely coincidental.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top