вторник, 16 октомври 2018 | Вести денес: 38 ново

Иницијатива: Булевар во Скопје да го носи името „Џес Бејли“

„Еден од булеварите пред влада или Собрание треба да го носи името на Џес Бејли. Никој друг амбасадор толку искрено и ангажирано не се трудел Македонија да стане нормална правична и просперитетна држава.“ – ваква иницијатива беше покрената на социјалната мрежа Твитер од твитерџијата Теодос.

Оваа граѓанска иницијатива на Теодос ја поздрави и подржа и познатиот адвокат Александар Тортевски, но и од уште десетина други познати твитер корисници.

Дали институциите ќе имаат слух и ќе ја прифатат иницијативата па еден од булеварите во Скопје ќе го носи името на Бејли, останува да видиме.

Луди Чифут

*** Целта на „Двоглед“ е да се сврти вниманието на одредени појави во општеството. Секоја сличност со вистинските луѓе и институции е случајна.

*** The aim of "Dvogled" is to draw attention to certain phenomena in society. Any similarity to actual persons and institutions is merely coincidental.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top