недела, 24 јуни 2018 | Вести денес: 2 ново

Тодоровска дебитираше на ЗОИ во Пјонгчанг со симболичен настап

Македонската скијачка Викторија Тодоровска денеска го имаше своето деби на Зимски олимписки игри во Јужна Кореја. Како што се очекуваше, Тодоровска крос-кантри трката на 10 километри ја заврши со пласман во долниот дел, беше 85-та со седум минути и 57 секунди заостанување зад победничката.

Најбрзо 10-те километри ги мина Рагхнилд Хага со време од 25:00.5 минути, пред Швеѓанката Шарлот Кала со 25:20.8 и Норвежанката Марит Бјорген со 25:32.4.

Пласман остварија 90 натпреварувачки, пед од нив с епослабопласирани од 17-годишната Македонка

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top