вторник, 16 октомври 2018 | Вести денес: 99 ново

Макрон: Велика Британија би можела да има посебен договор со ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Велика Британија би можела да постигне посебен трговски договор со Европска унија по Брегзит.

Макрон во интервју за Би-Би-Си, што ќе буде објавено утре, предупредува дека Велика Британија дека нема да има целосен пристап кон поединечни пазари без прифаќање на нивните правила.

– Велика Британија би можела да има подлабоки односи со ЕУ, како Норвешка, но се исклучи од целосниот пристап до пазарот кога одлучи да замине, посочи Макрон пред неговата прва официјална посета на Лондон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top