понеделник, 19 ноември 2018 | Вести денес: 79 ново

За Водици во Тетово демолирана и ограбена Црква

Во село Фалише-тетовско, вчера било пријавено во полиција дека од страна на непознат сторител била извршена тешка кражба во црквата „Свети Атанасије“, при што биле одземени 1.800 денари две икони и околу еден килограм свеќи.

Имено сторителот со цигла скршил еден од прозорците на црквата, влегол внатре и откако ги одзел предметите го напуштил местото на настанот. Увид извршила увидна екипа од СВР-Тетово и се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top