петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 48 ново

Опасен вирус сее смрт во Велика Британија

Експерти преупредуваат дека смртоносниот „австралиски грип“ зел замав во Велика Британија. Досега се заразени 1.111 луѓе со вирусот. Случаите на групна инфекција се зголемија повеќе од два пати во текот на последната недела, објави Институтот за јавно здраве на Британија.

Предметната епидемија од почетокот на зимата веќе убила 23 лица, а за овие поразителни бројки експертите го обвинуваат вирус H3N2, кој предизвикал масовното убиство во австралиски болници и се смета дека е одговорен за смртта на стотици луѓе.

Т.н. „австралиски грип“, особено вирулентен вид на грип А, помогна за предизвикување на значително зголемување на случаите, заедно со агресивни поттип Б. Обично само еден поттип, или грип А или Б е одговорни за повеќето случаи, но минатата недела 522 случаи се од тип А и 546 случаи се од тип Б во Англија и Велс.

Вкупно 43 случаи не се идентификувани и речиси една третина од починаа минатата недела. Таканаречената „австриска инфлуенца“ – или вирус H3N2 е мутиран вирус, што значи дека за него вакцинација не е ефикасна.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top