четврток, 18 октомври 2018 | Вести денес: 61 ново

Почина македонската поетеса и новинарка Лилјана Дирјан

На 64-годишна возраст, денеска во Скопје почина поетесата и новинарка Лилјана Дирјан. Таа е родена во Скопје, а дипломирала на Филолошкиот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје.

Била на студиски престој во Париз како стипендист на француската влада и Фондацијата „Губелкијан“. За своето творештво е наградена со признанијата „Студенстки збор“ и „Браќа Миладиновци“.

По повод смртта на истакнатата македонска поетеса и новинарка, Министерството за култура испрати телеграма со сочувство до семејството.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top