понеделник, 12 ноември 2018 | Вести денес: 88 ново

Ова е бојата за 2018 година која ја избра институтот за бои

Секоја година на почетокот на декември институтот за бои „Пантоне“ (Pantone), објавува која ќе биде бојата за следната година. Прогнозата за трендови вели дека тоа ќе биде пурпурно виолетовата боја заведена под бројот 18-3838.

Институтот за бои смета дека длабоко виолетовата е симбол на контракултура, неконвенционалност и уметничка брилијантност.

Оваа нијанса исто така ве тера да помислите на мистериите на космосот, интригите на она што е пред нас, и откритијата подалеку од онаа каде што сме сега, како и на огромното и бескрајно ноќно небо.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top