сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

Француска компанија близу до развојот на вакцина за вирусот зика

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ е на чекор од развивање на ефикасна вакцина за вирусот зика, кој предизвикува сериозни дефекти кај неродените бебиња.

Според текст во медицинското списание „Лансет“, компанијата „Санофи“ имала успешни резултати во 90 проценти од пробните вакцинирања на луѓе во САД.

Вирусот го пренесуваат комарци и во текот на 2016 година имаше епидемија на зика во Бразил, која предизвикува сериозна закана за јавното здравје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top