сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 2 ново

Масовни контроли во угостителските објекти, изречени казни и забрани за работа

Во 33 угостителски објекти во Скопје, Тетово, Гевгелија и Кавадарци за време на викендот извршени се контроли од страна на полицијата, Управата за јавни приходи и Пазарниот и Трудовиот инспекторат.

МВР денеска соопшти дека на два угостителски објекта во Тетово им се издадени решенија за привремена забрана за вршење дејност во траење од 30 дена, како и прекршочни платни налози за глоби во износ од 500 евра. На трет објект му е издадено решение за привремена забрана на вршење на дејност во траење од седум дена.

Во акцијата приведени се 16 лица, од кои тројца македонски државјани заради пронајден нож, како и утврдување на идентитет и 13 албански државјанки за злоупотреба на туристички престој во Македонија и нерегуларно вработување.

Во Скопје извршена е контрола во 15 објекти при што се издадени две решенија за забрана за вршење на угостителска дејност во траење од 30 дена и едно решение за забрана за вршење на угостителска дејност во траење од 10 дена. Изречени се три глоби по Законот за заштита од пушење, а на девет од контролираните објекти им е наложено да ја достават потребна документација до инспекциските служби. Приведени се две лица од кои едното за неоволастено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори, а другото лице кое биле малолетно за консумирање алкохол.

Во Гевгелија, на еден угостителски објект му е издадено решение за привремена забрана на вршење на дејност во траење од 15 дена, а на друг угостителски објект му е издадено решение за привремена забрана на вршење на дејност во траење од 30 дена.

При извршените контроли на подрачјето на СВР Велес, односно во Кавадарци, на еден угостителски објект му е издадено решение за привремена забрана на вршење на дејност во траење од 15 дена, а на три угостителски објекти им се издадени решенија за привремена забрана на вршење на дејност во траење од 30 дена.

МВР соопшти дека минатиов викенд е спроведена зајакната контрола на возилата при што алкотестирани се вкупно 136 возачи, а кај 21 возач е утврдено присуство на алкохол над дозволеното.

Од МВР најавуваат дека во соработка со другите институции ќе продолжат ваквите контроли и во наредниот период.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top