петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

Јункер: Србија и Црна Гора ќе влезат во ЕУ до 2025 година

Србија и Црна Гора ќе влезат во Европската унија до 2025 година, изјави денеска претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер.

На прес-конференцијата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско прашање за натамошното проширување на ЕУ, Јункер рече: Јас навистина мислам дека тие две држави ќе станат членки до 2025 година.

– Засега не делува дека можеме да примиме нови членки до 2019 година, но би сакал европската перспектива да не се гледа како покана, туку како потреба, истакна Јункер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top