петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

Макрон: Борбата со Исламската Држава не е завршена

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека борбата против групата Исламска држава (ИД) не е завршена со протерување на џихадистите од Рака и оти Франција ќе продолжи со воените напори се додека е потребно.

– Борбата против Исламската држава не е завршена со падот на Рака, стои во пишана изјава на Макрон.
Според него, предизвиците за стабилноста и обновата нема да бидат помали од оние за време на воената кампања.

Францускиот претседател побара и враќање на раселените и бегалците, како и враќање на нормалните услови за живот.

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека борбата против групата Исламска држава (ИД) не е завршена со протерување на џихадистите од Рака и оти Франција ќе продолжи со воените напори се додека е потребно.

– Борбата против Исламската држава не е завршена со падот на Рака, стои во пишана изјава на Макрон.
Според него, предизвиците за стабилноста и обновата нема да бидат помали од оние за време на воената кампања.

Францускиот претседател побара и враќање на раселените и бегалците, како и враќање на нормалните услови за живот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top