сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 2 ново

Нивото на Охридското Езеро само 10 сантиметри над минумумот

Нивото на Охридското Езеро е на 10 сантиметри од дозволениот минимум, информира Управата за хидрометеорошки работи (УХМР).

Според хидролошките мерења, драстично е зголемено нивото на Дојранското Езеро од – 82 сантиметри колку што е просекот за октомври, на 171, а под просекот е Преспанското Езеро.

Под просекот се и водостоите на Вардар, Треска, Крива Река, Брегалница, како и на Црна Река, Црн Дрим и Сатеска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top