среда, 14 ноември 2018 | Вести денес: 61 ново

Прва модна изложба во МоМА по пауза од 70 години

Од 28 јануари 2018 година во Музејот на современа уметност (МоМА) во Њујорк ќе биде отворена првата модна изложба по пауза од 70 години. Изложбата ќе раскаже приказни за облеката и додатоците кои се темел на она што денес го носиме на нас.

Изложбата прикажува и истражува 111 предмети како фармерки, кожени јакни, костуми, фармерки од марката „Левис 501“, бисерен ѓердан, „Конверс ол-стар“ и слично, односно на кратко тоа се предметите кои имале влијание на светот во 20. и 21. век. МоМА со оваа изложба поставува низа прашања како функционира, како не обликува и како функционира составот.

Изложбата е поделена во различни категории кои се однесуваат на мода, статус, национален идентитет и слично.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top