петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 107 ново

Трамп најавува прекин на трговските односи со државите кои имаат бизниси со Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп напиша на Твитер дека САД разгледуваат прекин на сите трговски односи со држави кои имаат бизниси со Северна Кореја.

– Покрај другите опции, САД разгледуваат целосен прекин на трговија со секоја држава која работи со Северна Кореја, наведе Трамп.

На новинарско прашање дали би дал наредба за напад врз Северна Кореја, Трамп денеска даде кус одговор: „Ќе видиме“. Тоа го кажа откако Пјонгјанг соопшти дека извршил досега најсилна нуклеарна проба како чекор повеќе во развојот на оружје што може да погоди дел од САД

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top