сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 29 ново

Сега се игра Тешкото, нашето оро старинско

Наместо колумна, само две немодерни песни во модерно евро-атлантско време

 

Алдо Климан

 

НАРОДНА. МАКЕДОНСКА

Тагата пеј ми ја, Божице,
на жална Македонија,
душата што си ја раздаде
за божева убавина.

ПОСЛЕДНОТО ОРО

Не стој настрана, не тупкај,
не гледај само, фати се.
Се игра оро старинско,
твоето оро татковско,
нашето оро Тешкото,
играно и опеано,
последно оро судбинско.

Тапаните идат кон тебе,
зурлите пиштат по тебе;
тапаните трештат оттаму,
зурлите пиштат одваму.
Се рони земјата, трепери,
се дроби на сите страни.
Не стој така настрана,
не тупкај, не се препуштај,
не гледај само, фати се.

Ставовите искажани во рубриката Колумни се лични ставови на авторите и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top