понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Трајко Славевски го разобличи неиздржаниот економски дел од програмата на Заев

trajko-slaveski

Поранешниот министер за финансии Трајко Славевски целосно го разобличи економскиот дел од програмата на Заев, кој е неиздржан, во гостувањето во емисијата Топ Тема на Телма телевизија.

Славевски со факти и аргументи посочи зошто економската програма на СДС е неиздржана и нереална. Според него враќањето на ДДВ-то на 15 проценти, како што се најавува, би колабирало за неколку месеци од неговата примена.

Славевски додава и дека лицитирање со прецизни бројки, како минимална плата од 12.000 е погрешно. Тој смета дека зголемувањето на минималната плата ги исфрла од работа токму оние на кои што сака да им помогне, дополнително што истата не би смеела да се однесува на повеќе од 5-6 проценти од вкупниот број работници во индустријата.

Поранешниот министер за финансии вели и дека ако се воведе повисока стапка од 18% данок, луѓето ќе изнајдат начин да го избегнат тоа и ќе се плаќа помалку.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top