сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 5 ново

Денеска се отвора Павилјонот на Република Македонија на Биеналето во Венеција

Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, денеска (11 мај) во просториите на Сале Дарми (Sale d’Armi), во престижниот изложбен простор Арсенале во Венеција, ќе се обрати на свеченото отворање на Павилјонот на Република Македонија во рамките на 57. издание на Биеналето во Венеција, една од најстарите и најпрестижни европски манифестации, која за јавноста ќе биде отворена од 13 мај до 26 ноември. Официјален претставник на Република Македонија на оваа најголема и најзначајна интернационална ревија на уметноста во светот е реномираниот уметник Томе Аџиевски, кој, со поддршка од Министерството за култура, ќе се претстави со проектот „Црвен карневал“ (Red carnival). Комесар на оваа мултимедијална инсталација е Дирекцијата за култура и уметност – Скопје, а куратор е Бранислав Саркањац.

Томе Аџиевски е еден од најеминентите македонски автори, чиешто творештво е автентично но, во исто време и препознатливо во меѓународни рамки. Своите дела ги претставил пред уметничката јавност во Белград, Загреб, Сарaево, Анталија, Грац, Нирнберг, Дрезден, Берлин, Манчестер, Париз, Вашингтон, Њујорк, Сан Франциско,  Лос Анџелес, Венеција, Болцано, Александрија и на многу други места. Неговото творештво е изложено во еминенти галериски простори надвор од границите на нашата држава и тоа во Австрија, Германија и на многу други уметнички точки во светските метрополи.

Венециското биенале, кое има големо значење за промоција на македонската култура и уметност, годинава се одржува под мотото „Viva Arte Viva“. Директор на манифестацијата е светски реномираниот куратор Кристин Масел. На Биеналето својата уметност ќе ја претстават 57 земји од целиот свет преку националните павилјони, а ќе излагаат стотици автори. Република Македонија досега има остварено 11 претставувања на Биеналето во Венеција започнувајќи од 1993 година со проектот на авторите Петре Николовски и Глигор Стефанов.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top