четврток, 22 ноември 2018 | Вести денес: 31 ново

Трамп засега го продолжува Обамакер за сиромашните Американци

obama

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ќе продолжи да ја субвенционира здравствената заштита за Американците со ниски примања во согласност со законот на поранешниот претседател Барак Обама, но се уште не е донесена одлука за идното финансирање на Обамакер, изјави претставник на Белата куќа, јави Танјуг.

– Се согласивме да продолжиме со тоа и со исплатите засега, но не сме донеле конечна одлука за идните обврски, изјави тој.

Трамп претходно предложи реформи на Обамакер, но тој предлог доживеа неуспех, бидејќи беше повелечен од процедура во Конгресот поради недоволна поддршка на републиканците.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top