петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 42 ново

Манојлоски: Албанските партии јасно кажаа дека нема да го поддржат СДСМ ако не ја спроведе тиранската платформа

 

Пратеникот Горан Манојлоски од ВМРО-ДПМНЕ денес во Собранието на Република Македонија потсети дека албанските партии  од говорницата во Собранието јасно кажаа дека нивните потписи му ги даде на СДСМ само заради тоа што Заев ја прифатил во целост тиранската платформа.

-Овие денови сме сведоци дека дебатата што ја почнавме тука во Собранието и тоа како е корисна и ќе доведе до решавање на многу дилеми. Откако на почетокот на дебатата јавно ни беше презентирана платформата од нашите колеги од албанскиот политички блок со забелешка дека без нејзино целосно спроведување нема да го поддржат СДСМ да формира Влада, полека но сигурно и нејзините креатори однадвор, како и однатре, почнаа да ретерираат во своите ставови. Прво дека нема платформа, дека тоа е декларација, па потоа дека не е составена во Тирана, дека е составена во Скопје – рече Манојлоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top