среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 105 ново

Трошната куќа блесна во боите на Чапекоензе: Награда за момчето кое ги спаси преживеаните фудбалери

Локалната власт во Бразил го награди 15 годишното момче Јохан Рамирез за неговата храброст кој ја имаше тој и неговото семеjство во пронаоѓање на авионот кои трагично се урна во близина на неговиот дом.

На момчето кое го доби епитетот „момче-ангел“ локалната власт му подари целосно нова изградена куќа во знак на благодарност и учество во пронаоѓање и спасување на преживеаните фудбалери од авионската несреќа.

kuka-1-640x360

Семејството на малиот Рамирез кое досега живееше во трошна куќичка, доби целосно нова куќа обоена во зелено-бојата на чапекоензе.

kukja1-1-640x360

Авионската несреќа се случи во ноември минатата година, а загинаа 71 патник и членови на екипажот, а спасувачките екипи успеаа да спасат само шестмина

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top