среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Нов вирус на Фејсбук: Ако ви го испратат ова некако не го отварајте

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се шири нов вирус кој ги вознемирува корисниците и во нивно име објавува и ги означува пријателите, а на тој начин продолжува да се шири.

Вирузот се шири преку пост кој изгледа како видео од вашиот пријател, а кога ќе се обидете да го отворите ве води на сајт на хакери и тогаш станувате „жртва”. Не е познато кој стои зад овој хакерски напад кој “погоди” голем број луѓе.

Вирусите на Фејсбук имаат цел да ги украдат податоците за пристап ( лозинката, е-маил, број на телефон) на корисникот.

Спорните постови изгледаат вака:

5880a855-2098-4a37-be5c-6e340a0a0a6c-virus-previewOrg

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top