петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 100 ново

„Водафон“ со намален нето-профит за 90 проценти

Нето профитот на Британски „Водафон“ опаднал за 90 отсто, поради големите трошоци во презадолжените земји, како Италија и Шпанија јавуваа од компанијата

 voda

Во деловната година што заврши на 31 март, заработката пред оданочувањето опаднала на 673 милиони фунти (796 милиони евра), во споредба со профитот од 7 милијарди фунти во претходната фискална година, наведе компанијата.

Приходите на „Водафон“ истовремено се намалиле за 4,2 проценти, на 44,44 милијарди фунти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top