среда, 26 септември 2018 | Вести денес: 1 ново

Како да ги откажете цигарите?

Стевија води потекло од Јужна Америка и се користи како природен засладувач. Во последно време почесто може да се најде во продавниците за здрава храна и е одличен начин да уживате во слаткиот вкус без додавање на бел шеќер.

Ова растение има исклучително позитивно влијание човековото здравје. Го намалува крвниот притисок, го зголемува имунитетот, го регулира варењето, помага при замор, воспаление на грло, болка во коските…

Жителите на Парагвај ги користат листовите на Стевија повеће од 1 500 години како тоник при болки во желудникот, но и како чај за подобрување на генералното здравје. При надворешна употреба на листовите на стевија, забележено е дека има позитивен ефект на кожни болести, како на пример акни, дерматитис или екцем. Екстрактот от стевија може да се стави и во купка.

Но, она што е неодамна откриено преку клинички истражувања, е дека растението стевија и сите нејзини облици ја намалуваат зависноста од никотин и алкохол. За да се дојде до овој ефект, потребно е едноставно ова растение да го вклучите во исхраната.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top