сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 38 ново

Катица му учини на Заев и го зема „Сопот“

zaev-katica-sdsm

Тензично беше денеска на екс  Бихаќка. Мухи со малиот пенис притискаше и притискаше, Адеми силно го поддржуваше (не за таквото зашто е мало) а Заев мораше да реализира. Лидерот одамна излезе од илузијата дека поддршката на албанските радикали е бесплатна, но оваа нивна идеја го ничкоса од убаини. Идејата беше прекрасна и целосно во фазон на федерализацијата, двојазичноста и новата проалбанска политика на СДСМ и ќе значи нови гласови за партијата. Макар 100, иако аналитичарите од екс Бихаќка пресметаа дека со секој албански глас губат по три македонски. Но, долгот си е долг, па лидерот мораше да го стори она што го бараат посвоените му радикали.

Така, ја зеде моторолата, оти по мобилен не зборуваат од излегувањето на Верушевски од затвор, и си ја кажа лозинката:

Зец зове Смокву! Зец зове Смокву!  ВМРО-ДПМНЕ да пукнат!

За три секунди, задишана од смешките што си ги кажуваа во моментот со Лена и Фатиме во СЈО, од другата страна се јави Катица.

-Спасителката е овде црпнат лидеру! Спасителката е овде црпнат лидеру! ВМРО-ДПМНЕ да пукнат, ама скроз!

Откако си ги кажаа лозинките и со најновата НАСА опрема од чадорот се уверија дека никој  не ги слуша, Заев се отвори:

-Като, батали у момента Трезор, Транспортер и Тендери! Фокусирај се на „Сопот“, мора да им учиниме на Албанците! Крсти го „Т’Сопот“. Знаеш, кога ти збореш, ко ја да зборам, ако го земеш, сите ќе знаат дека ја сум ти го потражил! Пукај барањата и спаси не! Требат ни гласове! Итно! S.O.S.! Прием!

Беспоговорно и без ниту секунда чекање од другата страна се јави Катица:

-Исполнувам, о лидеру наш! А изим има ле од „амбрелата“? Морам да питам, протокол, разбираш…

-Мухи и Адеми смислија, чадорот даде зелено светло, пукај Като!

-Фатиме веќе пишува барање до судот лидеру наш, Лена спрема брза пошта, Бубевски е по садо-мазогаредероба за Фатиме! Упс, то не е битно! Средено де! Сега го читам, не на интервју за МТВ, хахаха, извини на шала де… И праќам одма! Пиши му на чадорот дека е средено! Прием и одјава!

Барањето за „Сопот“ замина со брз пошта кон судот, а Катица, Ленче и Фатиме решија да направат промена. Затоа од СЈО заминаа во кафана на виски. Заев, пак, доби силно одобрување и тапшање по рамо од Мухи и Адеми, како и ветување дека предвидениот сунет ќе му го изведат со анестезија и оти ништо нема  да осети. За поклон на сунетот, му ветија и ховерборд, поради фактот што некој ден не ќе може нормално да оди. Тој пресреќен, воздивна од среќа и замина да врти телефони до „Тритерол“ за да вечерва барем некој Македонец му дојде на митингот во Тетово. Административци од Струмица, па и од Куманово или Центар веќе и не му беше битно, оти имаше поголема  мака. Албанскиот ич не му идеше, а чадорот го тераше итно и на убрзан курс да го научи. Таксират…

olaf

Олаф од Фрозен

 

*** Целта на „Двоглед“ е да се сврти вниманието на одредени појави во општеството. Секоја сличност со вистинските луѓе и институции е случајна.

Олаф од Фрозен

*** Целта на „Двоглед“ е да се сврти вниманието на одредени појави во општеството. Секоја сличност со вистинските луѓе и институции е случајна.

*** The aim of "Dvogled" is to draw attention to certain phenomena in society. Any similarity to actual persons and institutions is merely coincidental.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top