среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 108 ново

Се појави нов смртоносен вирус поопасен од сида, лекарите советуваат да се користат кондоми

Вирусот наречен „сексуалниот супервирус“ H041, кој всушност е отпорен вид на гонореја, прв пат се појавил 2011 во Јапонија, но и до ден денес е смртоносен за многумина. Се пренесува преку сексуален пат.

-Овој вирус е поагресивен од ите што се појавиле досега и многу бргу може да зарази голем број луѓе, вели д-р Алан Кристијансон CNBC.

Од овој вирус заразениот може да падне во септички шок и да умре за неколку дена. Доктор Кристијансон предупредувца дека најдобра заштита е да се практикува сигурен и безбеден секс.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top