понеделник, 24 септември 2018 | Вести денес: 105 ново

Оваа билка мора да ја чувате во домот: Ослободува од стрес и носи пари

Сојузник во борбата против депресијата, а им помагана домашните и да се ослободат од насобраниот стрес.

Босилекот е билка позната по своите лековити дејства и поради тоа можеби е идеално време да почнете да ја одгледувате во вашиот дом.

Еве 10 причини зошто тоа ќе ви се исплати!

  1. Сојузник во борбата против депресија
  2. Го чува здравјето а кардиоваскуларен систем
  3. Ја поттикнува работата на цревата и помага при детоксикација на организмот
  4. Го подобрува варењето
  5. Го штити телото од настанокот на дијабетес
  6. Содржи антиоксиданти кои штитат од појава на болести
  7. Го регулира стресот
  8. Поседува антимикробни својства кои штитат од вируси и инфекции
  9. Одличен афродизијак
  10. Идеален е во борбата против настанокот на ќелиите на ракот

Според старите верувања куќата во која се одгледува босилек не може да биде сиромашна, затоа набавете ја ова била што побрзо. Исто така старите верувања велат дека оној кој наутро ќе конзумира малку босилек ќе привлече благосостојба во текот на денот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top