петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 73 ново

Внимателно: Ова се најопасните земји во светот за туристите

По недоамнешниот инцидент на аеродромот „Ататурк“ во Истанбул, Турција во кој загинаа 41 лице, Министерството за надворешни работи на Велика Британија на туристите им испрати нови предупредувања.

На туристите им е советувано да не патуваат во Турција, освен ако не станува збор за итен случај, но дури и кога би морале да патуваат, да се органичат само на југоисточниот дел од земјата, пишува „Индепендент“.

1046961494577a149d29cd8946017483_v4 big

Ситуацијата од минатата година кога во Тунис загинаа 30 британски туристи во меѓувреме се смири, така што опасноста од тероризмот не е толку голема.

Туниската туристичка агенција претрпела огромни штети по инцидентот, а за тоа најдобро сведочи податокот дека приходите во првиот квартал паднал за 51,7 отсто во однос на минатата година.

Туризмот во оваа земја чини околу осум отсто од БНД на оваа земја.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top