вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 0 ново

Павлопулос побара од Фронтекс поактивна заштита на границите

Pavlopoulos2Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос изјави дека Европската агенција за управување на надворешните граници (Фронтекс) треба да се вклучи покативно во обезбедувањето на границите на земјите-членки на Европската унија.

– Границите на Грција се и граници на Европа, нагласи Павлопулос.

– Со ваков катастрофален прилив на имигранти, со кој сега се соочуваме во Грција, ЕУ треба на себе да ја преземе одговорноста за обезбедување на границите на земјите-членки и поактивно за таа цел да ја искористи Фронтекс, посочи грчкиот претседател.

Според него Фронтекс треба да претпри некои измени и да стане слична на Европол.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top