вторник, 21 ноември 2023
Сервиси 21.11.23 | 22:59

Не чекаат ладни денови: Снежна арктичка бомба и се заканува на Македонија и цел Балкан

Од петок Балканот ќе биде погоден од снежна бомба и многу длабок циклон кој со продорот на студениот воздух од север ќе се формира над Јадранот (во центарот на овој циклон...

Свет 21.11.23 | 22:45

Вагнер ќе му испорача оружје на Хезболах?

Паравоената група Вагнер, на барање на руските власти, „се подготвува да достави систем за противвоздушна одбрана или на Хезболах, или на Иран“, изјави во вторникот...

Свет 21.11.23 | 22:32

Земјите од БРИКС не се договорија за заедничка декларација за војната на Блискиот исток

Лидерите на земјите во развој од БРИКС и другите земји поканети да се приклучат на групата следната година, денеска разговараа за израелско-палестинскиот конфликт,...

Свет 21.11.23 | 22:25

Лекари без граници: Тројца лекари загинаа во напад врз болница во северниот дел на Газа

Тројца лекари, вклучително и двајца од Лекари без граници, беа убиени во напад врз болницата Ал-Авда во северниот дел на Газа, соопшти организацијата. Лекарите без граници...

Економија 21.11.23 | 22:07

Бислимоски: Блок тарифите и нивниот опсег нема да се намалат

Нема да има промена на опсегот на четирите блок тарифи за електричната енергија на регулираниот пазар и покрај забелешките на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), порача...

Македонија 21.11.23 | 21:34

Не гледам зошто Лавров би дошол во Скопје, вели министерката за одбрана Петровска

Министерката Славјанка Петровска на одговор на новинарско прашање во вечерашното издание на Тема на денот во Дневникот на Македонската телевизија одговори и за можното...

Црна хроника 21.11.23 | 21:15

Големо апсење во Битола: Приведена скопјанка барана со шест потерници за 8,5 годишна казна затвор

Денеска (21.11.2023) околу 17 часот полициски службеници од Оперативен тим Потраги при СВР Скопје во координација со Отсекот за компјутерски криминал при СВР -ОКП Охрид на...

Македонија 21.11.23 | 20:56

Средба Џафери – Столтенберг: Македонија наскоро да стане земја-членка на ЕУ

Во рамките на официјалната посета во Македонија, претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари средба со Јенс Столтенберг – генералниот секретар на НАТО. На средбата...

Свет 21.11.23 | 20:44

Група американски конгресмени го обвинуваат Маск дека профитира од антиизраелска пропаганда

Група од 27 американски конгресмени демократите изразија загриженост дека платформата Икс (поранешен Твитер) профитира од премиум сметки, за кои тврдат дека го величаат...

Црна хроника 21.11.23 | 20:29

Детали за сообраќајката на магистралниот пат Градско-Прилеп

СВР Велес соопшти детали за сообраќајката кај мотел Дреново, што се случи денеска во15 часот на магистралниот пат Градско-Прилеп. Во несреќата со телесни повреди се здобиле...

Македонија 21.11.23 | 20:05

Спасеновски: Личниот рејтинг и ставовите се важни, но за партиите секакви опции се можни за претседателски кандидати

Професорот Александар Спасеновски во гостувањето во „Тема на денот“ што се емитува во рамки на централниот Дневник на телевизија Сител, говорејќи за претстојните...

Македонија 21.11.23 | 19:50

Спасеновски за крстот на Шапка: Природно е да има верски симболи во дворови на верски храмови, политичката корист од разгорувањето на меѓурелигиските тензии прави штета

Во врска со политичката полемика во врска со поставувањето на крстот во кругот на манастирот „Свети Наум“ на Попов Шапка, причините треба да се бараат во одговорот...

Македонија 21.11.23 | 19:45

„Ринге ринге јаја“, првиот сладолед и полнети пиперки, се дел од слатките сеќавања на Столтенберг од Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, од собраниската говорница се потсети и на дел од своето детство кое го минал во Скопје, додека неговиот татко работел во норвешката...

Свет 21.11.23 | 19:19

Нападнати војници во американската база кај Багдад, Американците возвратија на огнот

Американските сили во воздухопловната база Аин ал Асад западно од Багдад денеска беа цел на напад на кој возвратија . Според официјални лица, нападот резултирал со полесни...

Свет 21.11.23 | 19:10

Русија е „сериозно вклучена“ во транспортот на мигрантите до нивната заедничка граница, обвини Финска

Висок претставник на финската гранична полиција, Томи Кивенјуриизјави дека властите во Русија, најверојатно, ќе бидат силно вклучени во превезувањето мигранти до единствените...

Свет 21.11.23 | 18:53

Холандија во паника откако побегна зелена мамба: Тaa e исклучително отровна, останете дома!

Екстремно отровна зелена мамба долга два метри побегна од заробеништво во Холандија, објави полицијата, предупредувајќи ги жителите да останат дома и под никакви околности...

Свет 21.11.23 | 18:34

Зеленски се надева дека на претстојниот Самит ќе биде донесена одлука за преговори со ЕУ

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска изјави дека се надева оти лидерите на Европска Унија ќе се согласат да ги отворат преговорите за членство на следниот...

Скопје 21.11.23 | 18:19

Предновогодишно: Еднократна финансиска помош за пензионерите од Центар

Општина Центар распишува Јавен повик за доделување еднократна финансиска поддршка наменета за пензионери со пензии до 20.122 денари, кои се жители на Општината. Јавниот...

Балкан 21.11.23 | 18:10

Српско МНР оценува дека протерувањето на српски дипломат од Хрватска не претставува реципрочна мерка

Министерството за надворешни работи на Србија денеска соопшти дека не се точни тврдењата на шефот на хрватската дипломатија Гордан Грлиќ Радман и МНР на Хрватска дека...

Свет 21.11.23 | 17:56

И таму не се задоволни: Вработени од ЕЦБ ја тужат Банката поради недоволно зголемување на платите

Вработените во Европската централна банка поднесоа жалба до судот на ЕУ бидејќи платите им биле зголемени помалку од растот инфлација, иако институцијата предупредува...