понеделник, 20 ноември 2023
Сервиси 20.11.23 | 22:55

Подгответе нерви: Утре и задутре посебен режим низ поголемиот дел од Скопје

МВР информира дека утре и задутре, поради пристигнувањето на поголем број на странски делегации, ќе има посебен сообраќаен режим на поширокото градско подрачје во Скопје. Во...

Фудбал 20.11.23 | 22:49

Македонија одигра 1-1 против Англија

Македонската репрезентација одигра 1-1 против Англија на полниот Градски стадион. Стрелци беа Барди од пенал и Хари Кејн. Мора да се признае дека Англичаните не запнаа...

Естрада 20.11.23 | 22:36

На братучедот на Џеј му се изгубила трагата откако се закачил со луѓето на Аркан

На почетокот на деведесеттите мафијашките ликвидации станале посурови, а една од најстрашните било т.н облекување во  бетонски чевли. Имено, на жртвата, жива или мртва, ...

Фудбал 20.11.23 | 22:21

Варот ја спаси Македонија, но за кратко

Само што почна второто полувреме Англија постигна гол кој беше поништен. Со ВАР технологијата се утврди дека играчот на Манчестер сити Џек Грилиш бил во офсајд. Многу...

Македонија 20.11.23 | 22:14

„Албанија, со тебе сме“: Дури игра Македонија, македонските министри и политичари во Тирана ја бодрат Албанија

Додека репрезентацијата на Македонија вечерва ги одмерува силите со Англија на арената „Тодор Проески“ во Скопје, дел од министрите во македонската Влада се наоѓаат...

Македонија 20.11.23 | 21:57

Исценирани инциденти на Левица од Апасиев кој заговараше „шамари, клоци и тупаници“ за Вељаноски

ВМРО-ДПМНЕ на исценираните инциденти на Левица гледа како „евтина провидна и договорена драма меѓу Апасиев и Левица со ДУИ и СДС“. Дотолку повеќе што присутната коалиција...

Македонија 20.11.23 | 21:55

СДСМ: Одговорност за дивеењето на Левица во Собранието мора да има

Го осудуваме дивеењето на Левица во Собранието, кршењето и нападот на потпретседателот на Собранието и генералниот секретар, реагираат од СДСМ по денешниот инцидент...

Останати спортови 20.11.23 | 21:36

Дадилката повторно патува со семејството Ѓоковиќ

На финалето на Мастерсот во Торино една девојка во боксот на Ѓоковиќ го привлече вниманитето.Таа  дадилка на Стефан и Тара која морала  да исполни бројни критериуми...

Фудбал 20.11.23 | 21:24

Македонија води 1:0 со голот на Барди

Македонија поведе со гол од пенал на Енис Барди во натреварот против Англија во последното коло од квалификациите за Европското првенство Ц-група. Претходно Англичаните...

Фудбал 20.11.23 | 21:17

Стадионот ечи „Македонците се борат за своите правдини“

Полна е арената „Тоше Проевски“ вечерва кога фудбалската репрезентација на Македонија ја пречекува Англија. На Градскиот стадион во еден глас со изведувачката Лина...

Балкан 20.11.23 | 21:13

Зошто Турција стана сигурно прибежиште за криминалците?

Хрватските државјани Ненад Петрак (43) и Кристијан Палиќ се уапсени во Турција под сомнение за шверц на дрога. Сепак, тие се само еден од многуте криминалци од овие простори...

Калеидоскоп 20.11.23 | 20:52

Еве кој е Европскиот град на годината

Холандски град ја доби престижната титула Европски град на годината. Има канали, велосипеди и музеј полн со слики на Ван Гог. Сепак, не се работи за Амстердам, туку за...

Македонија 20.11.23 | 20:46

Агелер: Сите знаат кои се корумпираните актери во земјава

Нема правна обврска за институциите да преземат акција, но се надевам дека меѓу институциите кои веќе знаат дека има корупција во овие случаи, дека навистина ќе преземат...

Сервиси 20.11.23 | 20:41

Утре е голем и тежок празник, еве што се прави пред Архангел Михаил

Утре е тежок е празник, кој со црвени букви е запишан во црковниот календар и секогаш се празнува на 21 ноември. Тој е спомен на еден од ангелите кои според традицијата...

Фудбал 20.11.23 | 20:30

Познати почетните состави за вечерашниот дуел на македонската репрезентација со Англија

Селекторите на македонската и на англиската фудбалска репрезентација, Благоја Милевски и Герет Саутегејт, предмалку ги објавија официјалните состави за натпреварот...

Фудбал 20.11.23 | 20:22

Влаховиќ си оди од Јувентус

Душан Влаховиќ во јануари си заминува од Јувентус, пишуваат српските медиуми. Тој не се снајде во Торино па затоа челниците на клубот сакаат да се ослободат.Како најреална...

Култура 20.11.23 | 20:11

Претставување на македонската поетеса Николина Андова Шопова на поетски фестивал во Братислава

Познатата македонска поетеса, Николина Андова Шопова беше претставена на поетскиот фестивал Ars Poetica во Братислава, Словачка. Избор од нејзината поезија беше објавен...

Македонија 20.11.23 | 20:04

Мицкоски од Струмица: Од тоа што ветија, ништо не испорачаа!

Од тоа што ветија, ништо не испорачаа!, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица. Затоа, можеби малку пред време, излегуваме на средби со граѓаните! Земјоделците се маргинализирани,...

Балкан 20.11.23 | 19:48

Србија со поддршка за палестинскиот народ

По денешната средба на министерот Ивица Дачиќ со група амбасадори на арапските држави во Србија, МНР на Србија соопшти дека „Србија ги осудува сите форми на тероризам...

Македонија 20.11.23 | 19:33

Собранието го донесе новиот Деловник за работа, ќе се применува од следниот парламентарен состав

Собранието во рамки на 131. седница вечерва со 83 гласа „за“ и двајца „против“ го донесe новиот Деловник за работа на Парламентот, што ќе се применува од наредниот собраниски...