среда, 4 октомври 2023
Свет 04.10.23 | 23:20

Хорор среде бел ден во Масачусетс: Повеќемина убиени во масовно пукање

Неколку лица се повредени во средата попладне во масовно пукање во центарот на Хојук, Масачусетс, соопшти полицијата, пренесува АП. Детективот на полицијата во Хољок...

Калеидоскоп 04.10.23 | 23:06

Како од друг свет – топката за концерти во Лас Вегас

Џиновски топчест „вселенски брод“ наменет за концерти беше сефтосан во Лас Вегас, а Американците зборуваат за тоа како изгледа необичната концертна сала. На нејзините...

Естрада 04.10.23 | 22:22

Погледнете во каков луксуз живее Александра Пријовиќ

Пејачката Александра Пријовиќ и нејзиниот сопруг и соработник Филип Живојиновиќ пред да се венчаат купиле луксузна куќа на Бежаниска Коса и за неа подигнале заем од...

Македонија 04.10.23 | 21:55

Османи: Ако се докаже дека Србија е вмешана во нападот во Северно Косово, треба да го преиспитаме учеството во Отворен Балкан

Ако се докаже дека Србија на било каков начин е вклучена во нападот во Северно Косово, мислам дека треба да го преиспитаме нашето учество во иницијативата „Отворен...

Свет 04.10.23 | 21:43

Мишел: Украина би можела да стане членка на ЕУ до 2030

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел го поддржува приемот на Украина во Европската унија до 2030 година, доколку се исполнат одредени услови и ако секој си ја...

Македонија 04.10.23 | 21:18

Спасеновски: Од Македонија се бара исполнување на одредени критериуми и обврски кои што претходно не биле побарани од другите земји членки на ЕУ

На дебатата на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани посветена на европските интеграции и уставните измени во рамките на акцијата „Важно е! Од тебе зависат промените!“, универзитетскиот...

Македонија 04.10.23 | 21:04

За иднината на ОБСЕ одлуката ќе се донесе на Самитот во Скопје, вели Османи

Министерот за надворешни работи и актуелен претседавач со ОБСЕ Бујар Османи вечерва изјави дека на самитот на ОБСЕ на 30 ноември/1 декември најверојатно ќе се донесе...

Балкан 04.10.23 | 20:49

Брнабиќ: Курти сака етничко чистење, прашање на денови е кога ќе се случи инцидент

Премиерката Ана Брнабиќ изјави дека во односите меѓу Белград и Приштина улогите се однапред поделени, во кои Србија е постојано негативец, а Приштина е сиромашна немоќна...

Естрада 04.10.23 | 20:45

Зоран Марјановиќ веќе го посети гробот на убиената сопруга

Зоран Маријановиќ вчера попладне со одлука на Апелацискиот суд во Белград е пуштен од притвор. Веднаш по пуштањето со свежо  цвеќе отиде на на гробот на  сопругата Јелена. Јелена...

Македонија 04.10.23 | 20:30

Мицкоски: ЕУ треба да покаже почит за отстапките кои ги направивме и волја Македонија да ја види како земја членка на ЕУ

Во вечерашниот дневник на ТВ Сител во „Тема на денот“ гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што истакна дека Бугарија мора да покаже добра...

Македонија 04.10.23 | 20:26

Ковачевски на третиот Самит на Европската политичка заедница во Гранада

Премиерот Димитар Ковачевски утре во Гранада, Шпанија, ќе учествува на третиот Самит на Европската политичка заедница, заедно со лидери од вкупно 47 земји, од кои 27 земји-членки...

Македонија 04.10.23 | 20:17

Мицкоски: Повикувам на лидерска средба да се разговара за парламентарни и претседателските избори, за суштински теми кои и престојат на оваа држава

„Ние се наоѓаме на помалку од шест месеци од изборен процес. Ова не се случило никогаш како сега да нема комуникација на тема што правиме бидејќи имаме два значајни...

Македонија 04.10.23 | 20:11

Спасеновски: За промена да покажеме поголемо единство за важна тема како што е интеграцијата во ЕУ

На дебатата на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани посветена на европските интеграции и уставните измени во рамките на акцијата „Важно е! Од тебе зависат промените!“, универзитетскиот...

Останати спортови 04.10.23 | 20:05

Сашко Кедев го освои Чо Ју- 8.000 метри

Кардиологот Сашко Кедев кој е член на МАНУ го освои и врвот на Чо Ју кој е негов осми освоен врв над 8.000 метри. Чо Ју е висок 8,201 метри и е шеста највисока планина во светот. Експедицијата...

Македонија 04.10.23 | 19:52

Мицкоски: Глупост е тврдењето дека сами на себе си ставаме вето, ветото го донесе тој што го прифати срамниот договор и сега не може да испорача

Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во „Тема на денот“ на Сител телевизија истакна дека тврдењето на власта дека сами на себе си ставаме вето е...

Македонија 04.10.23 | 19:46

Мицкоски: Ќе го блокираме Законот за амнестија кој го пуштија по скратена постапка

ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира Законот за амнестија кој власта го пушти по скратена постапка изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ за Тема на денот во дневникот на Сител, при...

Фудбал 04.10.23 | 19:21

Хибридната трева почна да се поставува на „Градски“

Теренот на Националната арена „Тодор Проески“ ќе добие нова трева. Неа како донација ја обезбеди Фудбалската федерација на Македонија. Станува збор за т.н хибридна...

Македонија 04.10.23 | 19:05

Силјановска-Давкова: Она што го пишува во фундаменталните документи на ЕУ, да важи и за нас

Денес во Кочани во рамки на акцијата „Важно е! Од тебе зависат промените“ се одржа дебата насловена „И Европа и Македонија, интеграција и идентитет“, на која што говореше...

Црна хроника 04.10.23 | 19:02

Полициските хеликоптери исфрлија над 13 тони вода, локализиран пожарот во општина Сопиште

Денеска (04.10.2023) Одделот за воздухопловни единици на МВР по добиено барање од Центарот за управување со кризи за гасење на пожар меѓу селата Долно Соње и Добри Дол во...

Македонија 04.10.23 | 18:58

Муцунски: Владата на СДСМ и ДУИ не го заштитува националниот интерес на Македонија

Прво важно да ги разбиеме митовите кои ги постави оваа влада, а потоа важно е да кажеме што ќе направи идната влада на ВМРО-ДПМНЕ. Важно е да го разбиеме митот дека имама...