недела, 1 октомври 2023
Калеидоскоп 01.10.23 | 22:34

Жена тврди дека скандинавска метода и го спасила бракот: Мислењата се поделени

Често се случува партнерите да имаат несогласувања при заедничко спиење, односно некој од партнерите да го повлече ќебето на страна. Една инфлуенсерка сподели решенија...

Калеидоскоп 01.10.23 | 22:20

Еве зошто е страшно да ја чуете тајната шифра „7500“ во авион

Летањето со авион може да биде непријатно искуство. Силните турбуленции не се единственото нешто што може непријатно да ве изненади, бидејќи понекогаш е доволно да...

Свет 01.10.23 | 22:05

Бајден ги повика републиканците да престанат со закани за запирање на работата на Владата

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика републиканските политичари да престанат да „играат“ со заканата од запирасње на работата на федералната влада, еден...

Црна хроника 01.10.23 | 21:50

Два полициски хеликоптерa со исфрлени над 30 тони вода учествуваа во локализирање на пожарот под Солунска Глава

МВР денеска дејствувше на пожарот во реонот на село Белица, Општина Македонски Брод, во месноста „Аргулица“ под Солунска Глава, пријавен во текот на вчерашниот ден,...

Балкан 01.10.23 | 21:34

Велика Британија испраќа околу 200 дополнителни војници во КФОР по ескалацијата на тензиите на Косово

Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот дел на Косово, соопшти денеска британската Влада. По барањето...

Свет 01.10.23 | 21:14

Борел со најава во Киев: ЕУ ќе ја зголеми воената помош за Украина

Шефот за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, изјави дека Унијата ќе ја зголеми воената помош за Украина, откако американскиот Конгрес доцна синоќа усвои...

Свет 01.10.23 | 20:42

Терористите во Турција убиле човек пред нападот и му го украле автомобилот

Двајцата напаѓачи се убиени, а двајца полицајци беа ранети во она што властите го нарекуваат прв чин на тероризам во главниот град по повеќе години. На снимката од CCTV...

Сервиси 01.10.23 | 20:31

Хаос на граничните премини „Табановце“ и „Евзони“

Голема гужва на граничните премини „Табановце“ и „Евзони“ Според снимките од надзорните камери, има голема гужва за излез од Србија, а влез во Македонија. Стотици...

Македонија 01.10.23 | 20:14

Министерство за правда: Законот за амнестија нема да се носи со европско знаменце

Министерството за правда ги нарече неосновани тврдењата на претстедалот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека Законот за амнестија ќе се носи во скратена процедура...

Балкан 01.10.23 | 20:11

Курти и Сарацин разговараа за актуелната безбедносна состојба на Косово по нападот во Бањска

Косовскиот премиер Албин Курти денеска разговараше со специјалниот пратеник на Германија за Западен Балкан, Мануел Сарацин за безбедносната ситуација на Косово. Тоа...

Свет 01.10.23 | 19:45

Кевин Мекарти: Границата на САД е приоритет од помагањето на Украина

Претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти денеска изјави дека решавањето на кризата на границата меѓу САД и Мексико е повисок приоритет отколку помошта...

Црна хроника 01.10.23 | 19:26

Се запалила кујна од стан во „Џеваир“ додека сопствениците не биле дома!

Горела кујна во една од кулите „Џеваир“, по што настанал пожар. Ова се првичните информации од полицијата за интервенцијата во една од највисоките згради во Скопје. На...

Балкан 01.10.23 | 19:08

Османи за Вучиќ: Поручникот на Милошевиќ, се обидува да уништи сé што е постигнато во регионот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи вели дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ се обидува да го уништи сето она што, заедно со Соединетите Американски...

Црна хроника 01.10.23 | 18:54

Кривична за велешанец фатен со 44 мигранти во неговиот камион

Одделението за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија Куманово поднесе кривична пријава против Д.С.(27) од Велес, поради постоење основи на сомнение за...

Фудбал 01.10.23 | 18:41

Санкционирани ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул

Суспензија од два натпревари им е изречена на англиските судии кои од ВАР собата со погрешна одлука придонесоа за поразот на Ливерпул од Тотенхем (1-2) во саботното дерби...

Македонија 01.10.23 | 18:28

Блиски лица до семејството Ахмети вмешани и во контроверзната конфискација на скапиот имот од „Трансмет“

8 Фирми, во три држави, 13 имиња и блиска врска со семејството на лидерот на ДУИ, Али Ахмети – сето тоа беше дел од шемата на фирми и поединци кои го користеле и земале...

Свет 01.10.23 | 18:16

Ердоган: Турција веќе ништо не очекува од ЕУ

Турција веќе не очекува ништо од Европската унија, на чија врата чека 40 години, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Ги исполнивме сите ветувања што...

Останати спортови 01.10.23 | 18:04

Ново злато за Дејан Георгиевски

Македонскиот таеквондист  и олимписки херој Дејан Георгиевски освои злато на Г1 турнирот Тирана Опен, во Албанија. Овој златен медал е многу вреден кон остварувањето...

Црна хроника 01.10.23 | 17:52

Работник во болница откако го удри струја

Во СВР Тетово од Клиничката болница „Тетово“ вчера е пријавено дека кај нив бил донесен С.Х.(40) од Р. Албанија со повреди од струен удар. Како што информира Министерството...

Сервиси 01.10.23 | 17:39

Попоски прогнозира: Октомври ќе е жешко, но затоа зимата…

Оваа година месец октомври ќе го поминеме во знакот на потопло време, но и со помалку врнежи, што значи дека температурите ќе бидат натпросечно високи, а врнежите ќе...