сабота, 30 септември 2023
Фудбал 30.09.23 | 22:43

И ВАР знае да погреши

– Компанијата „Professional Game Match Officials Limited (PGMOL), која е одговорна за работата на ВАР судиите на натпреварите од Премиер лигата, призна судиска грешка на натпреварот Тотенхем...

Македонија 30.09.23 | 22:29

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета што институциите на Македонија...

Балкан 30.09.23 | 22:22

Чеда Јовановиќ: Курти не е терорист

Поранешниот водач на движењето „Отпор“ Чедомир Јовановиќ вели дека премиерот на Косово Албин Курти не е терорист. Според него, Курти е само заложник на целата ситуација...

Семејство 30.09.23 | 22:07

Како е да се живее во Данска: Службениот лап топ останува на работа, никогаш нема да ве поканат дома

Животот на Данците за некого би можел да биде вистинска возбуда, додека за другата страна би бил премногу туѓ и неприфатлив. Сепак, судејќи според истражувањето кое...

Балкан 30.09.23 | 21:51

Српската опозиција со исти барања како СДСМ кога беше во опозиција

Во Белград се одржа 22-от протест Србија против насилството, во организација на проевропската опозиција со прошетка и блокада на граѓаните на центарот на градот долж...

Естрада 30.09.23 | 21:36

Не добила ни динар: Вдовицата на Тома Здравковиќ ќе ја забрани серијата за сопругот

Гордана Здравковиќ, вдовицата на Томa Здравковиќ  одржа  панихида на пејачот по повод 32 години од смртта на Централните гробишта.Таа го критикуваше менаџерот Бане Обрадовиќ...

Фудбал 30.09.23 | 21:18

Без пари нема љубов: Ѓоко Хаџиевски си замина од Вардар

Ѓоко Хаџиевски веќе не е спортски директор на Вардар.Toj се врати во  Саудиска Арабија во тимот на Хаџер кој настапува во втората лига. Тој вчера беше на прес-конференцијата...

Балкан 30.09.23 | 21:00

Во Поршето на групата на Веља невоља со пристискање копче излегувал пиштол

На судењето на кланот Вељко Беливук и Марко Миљковиќ беше испрашан  сведокот Александар Нуждиќ, инаку пријател на Горан Михајловиќ, кој е осомничен дека е убиен на...

Балкан 30.09.23 | 20:45

Maкедонците во Албанија едногласни: Бугари во Албанија нема

Денеска во Пустец се оствари средба меѓу поранешниот градоначалник на општина Пустец Едмонд Темелко, кандидатот за градоначалник на таа општина на последните локални...

Фудбал 30.09.23 | 20:32

Шок: Манчестер Сити загуби во Премиер лигата

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола го призна денешниот поразот од Вулверхемптон (1:2) во 7. коло од Премиер лигата.   – Честитки за противникот, тие го заслужуваат...

Балкан 30.09.23 | 20:20

На езеро, во стилот на Пабло Ескобар: Ова е хациендата на Србинот од Косово кој го организираше нападот

Косовската полиција го претресe имотот на Милан Радоичиќ, поранешниот потпретседател на Српската листа, ко jaј организираше „акција“ во селото Бањска во која загинаа...

Балкан 30.09.23 | 20:08

Вучиќ: Српската војска нема да влезе на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека нема намера да и нареди на армијата да ги премине границата со Косово и дека ќе ги повлече српските сили од тоа подрачје. Според...

Македонија 30.09.23 | 19:47

Николоски: Уставни измени под бугарски диктат нема да има, признанието на Османи требаше да донесе и оставка на владата

Ако внимателно ги следите тезите на ВМРО-ДПМНЕ, ќе видите дека и ние истото го кажуваме дека Бугарија нема да запре овде. И конечно тоа го призна министерот за надворешни...

Вести 30.09.23 | 19:34

Припадниците на Земунскиот клан Влада го викале „будала“ бидејќи бил најпаментен

Дали знаете како некои од членовите на Земунскиот клан ги добиле своте прекари.Владимир Милисављевиќ  е наречен Влада будала. Се верува дека прекарот го добил затоа...

Македонија 30.09.23 | 19:22

Николоски: Криминалот и корупцијата го јадат јавното здравство

По класична форма на непотизам нема. Но, овдека веќе навлегуваме и во делот на возможен криминал, затоа што е интересно што на овие јавни повици има само по еден понудувач....

Македонија 30.09.23 | 19:07

Владата како раштиман оркестар: Спасовски против закон за амнестија, Ковачевски најавува амадмани за „Монструм“, Лога се прави дека „није одавде“

Најавениот закон за амнестија уште еднаш ја потврди разиденоста на Владата и на коалициските партнери. Министерот за внатрешни работи денеска изјави дека е против...

Калеидоскоп 30.09.23 | 18:57

Старлета открива тајни од замокот на Хју Хефнер: „Еднаш го фатив на дело“

Старлетата и модел Џена Бентли една година живееше во Плејбој вилата на Хју Хефнер. Таа била во вилата помеѓу 2007 и 2008 година, а искуството го опишала како „остварен сон“. „Сигурна...

Балкан 30.09.23 | 18:50

Семејствата на загинатите Срби во северно Косово ги презедоа телата во Приштина

Во Институтот за судска медицина во Приштина денеска е завршена обдукцијата на телата на тројцата убиени Срби за време на вооружениот конфликт на 24 септември во Бањска...

Црна хроника 30.09.23 | 18:41

Момче и малолетничка излетале од патот од парк шумата во Гази Баба завршиле во Клинички

Денеска (30.09.2023) во 03.00 часот било пријавено дека во Скопје, на ул.„16 Македонска бригада“, на влез-излез од парк-шума Гази Баба, патничко возило „хонда“ со скопски регистарски...

Македонија 30.09.23 | 18:20

Според Спасовски нема потреба од носење на закон за амнестија

Непотребно е донесувањето на законот за амнестија, оцени Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој смета дека неговата примена, нема да ја промени состојбата...