петок, 29 септември 2023
Фудбал 29.09.23 | 23:04

Тренерот на Манчестер Јунајтед се зажи дека фудбалерите имаат премногу натпревари

Распоредот на фудбалски натпревари е сè погуст и играчите веќе не можат да го поднесат тоа преоптоварување, изјави денеска тренерот на Манчестер јунајтед, Ерик тен...

Балкан 29.09.23 | 22:54

Милановиќ: За кого ги креваме француските авиони, за Србија?

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ го коментираше хрватското вооружување, купувањето на француски борбени авиони „Рафал“ и праша „кого целат овие авиони“. Кои...

Фудбал 29.09.23 | 22:40

Во Србија терени со хибридна трева, кај нас ги јадат паразити

На сите терени во Србија ќе се поставуваат хибрдни подлоги. Станува збор за најмодерна технологија за играње фудбал каква што имаат европските клубови. За разлика од...

Балкан 29.09.23 | 22:23

Мајката на Коста дошла да го посети, тој одговорил: „Не сакам да ја видам“

Мајката на масовниот убиец Коста Кецмановиќ пред неколку дена дошла да го посети.Но, неочекувано тој не сакал да ја види. Кога лекарите му кажале дека мајка му дошла...

Македонија 29.09.23 | 22:09

Мицкоски на средба со претставници на Националниот демократски институт

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ заедно со членовите на ИК на партијата, Ели Панова и Дафина Стојаноска и меѓународниот секретар Стефан Андоновски се сретнаа со Роберт Скот Хејзлет...

Балкан 29.09.23 | 21:56

Oсуден украинскиот разузнувач, фатен на Табановце со половина милион евра и дијаманти

Поранешниот украински разузнавач Андриј Наумов (41), кому му се судеше пред Вишиот суд во Ниш за кривично дело перење пари, откако на 7 јуни минатата година се обиде да...

Балкан 29.09.23 | 21:39

Завет на молчење: Работниците во хациендата на Земунскиот клан не смееле да говорат за кого работат

Мафијашката тврдина на Земунскиот клан во улицата Шелерова беше урната само неколку дена по атентатот на премиерот Зоран Ѓинѓиќ.Работниците кои работеле таму имале...

Свет 29.09.23 | 21:26

Италијанска премиерка не сака мигранти спасени од невладини организации

Невладините организации кои спасуваат мигранти во Медитеранот ќе мора да ги истоварат во земјите чие знаме веат нивните бродови, особено во Германија, доколку не се...

Македонија 29.09.23 | 21:11

Стојановска: Се каам што направив дефокус од седницата, но не и за тоа што го кажав

Пратеничката од ВМРО ДПМНЕ, Дафина Стојановска се јави директно во емисијата Црвена Линија на Телма, каде се дискутираше за тоа Дали во Македонија има доволно развиена...

Свет 29.09.23 | 21:05

Украинскиот премиер вели дека ќе ја внесе земјата во ЕУ за две години

Додека се разгорува дебатата за проширувањето на ЕУ пред самитот на Европската политичка заедница следната недела во Гранада, украинскиот премиер Денис Шмигал јасно...

Музика 29.09.23 | 20:54

Караванот „Македонијо во срце те носиме“ во недела патува во Кочани

По одличните концерти во Штип, Битола, Велес и Прилеп караванот „Македонијо во срце те носиме“ во недела, на 1 октомври, ќе гостува во Кочани. Концертот е со почеток во...

Свет 29.09.23 | 20:45

Вонредна состојба поради поплави во Њујорк

Во Њујорк денеска е прогласена вонредна состојба откако голем дел од областа беше поплавена поради невремето. Поради надојдената вода затворено е метрото и еден терминал...

Здравје 29.09.23 | 20:31

Д-р Беќаровски објави порака од роднина на починатото 24-годишно момче, според него ова ја објаснува сепсата

Доктор Нико Беќаровски на Фејсбук објави порака за која вели дека му пристигнала нему лично, а е поврзана со смртта на 24-годишно момче кое почина завчера во битолската...

Црна хроника 29.09.23 | 20:23

На тинејџери ќе им се суди за палење на излог во чаршија

СВР Скопје – Единица за насилен криминал поднесе кривична пријава против Б.А.(18) од Скопје и 16-годишник од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Балкан 29.09.23 | 20:10

Уапсен Србин осомничен за наводни воени злосторства во 1998 година во Призрен

Специјалното обвинителство на Косово соопшти дека денеска е уапсен етнички Србин осомничен за воени злосторства во последната војна во Косово, јави дописникот на МИА...

Црна хроника 29.09.23 | 19:57

40 години затвор за Илиев за убиството на соседот поради кавга за вода

Велешкиот основен суд денеска му пресуди затворска казна од 40 години на Славе Илиев (61) за убиство и обид за убиство, што ги сторил пред три месеци во своето родно село...

Црна хроника 29.09.23 | 19:44

Еден ги нападнал мајка му и ќерка си, друг удри по сопругата и таштата – два случаја на семејно насилство во Скопје

Два случаја на семејно насилство се пријавени вчера во полиција. Во првиот случај синоќа, во 21 часот, на подрачјето на Кисела Вода полицијата го лишила од слобода З.Б.(46)...

Астро 29.09.23 | 19:31

Полната Месечина вечерва ќе влијае најмногу врз еден хороскопски знак

Кога вечерва небото ќе осветли со полна Месечина во Овен, ќе донесе наплив на нова енергија, зовриена страст и амбиција, а ќе биде особено значајна за луѓето родени во...

Македонија 29.09.23 | 19:24

Владеењето на правото е недостижна фантазија со оваа гарнитура на власт, рече Мицкоски на средбата со НДИ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со членовите на ИК на партијата, Ели Панова и Дафина Стојаноска и меѓународниот секретар Стефан Андоновски оствари...

Црна хроника 29.09.23 | 19:11

Група тинејџери нападна врсник, се снимаа додека го тепаат

Вчера во 13.30 часот во Полициската станица Чаир, Ф.И.(41) од Скопје пријавил дека во понеделникот околу 18.00 часот на ул.„Костурска“ (Бутел) во Скопје, неговиот малолетен...