четврток, 28 септември 2023
Македонија 28.09.23 | 23:13

Насмеани: Заев и Ковачевски седнаа на иста маса

Премиерот Димитар Ковачевски на својот фејсбук-профил објави фотографии од „координативен состанок на стратешкиот тим за европскиот пат“. На фотографиите се гледа...

Фудбал 28.09.23 | 23:05

Дали на Барселона и се заканува целосна суспензија?

Барселона е обвинета за подмитување на поранешниот потпретседател на техничкиот комитет на судиите на Кралската шпанска фудбалска федерација, Хозе Негреира, објави...

Калеидоскоп 28.09.23 | 22:56

Словенечката „Нова24ТВ“ постави Гинисов рекорд со шоу кое траеше над 73 часа

Словенечкиот новинар Борис Томашиќ постави нов Гинисов рекорд за најдолго непрекинато телевизиско шоу. Томашиќ, кој е ѕвезда на десничарската телевизија Нова24ТВ, ја...

Македонија 28.09.23 | 22:43

Мицкоски: Притисокот за бугарскиот диктат за уставни измени е бранење на руските позиции во бугарската политика

Зошто зборувам за бугарски диктат, затоа што нашиве се жртви на руските интереси на Балканот, затоа што македонскиот идентитет два пати во минатото е жртва на руските...

Македонија 28.09.23 | 22:38

Димитриевски следниот месец ја почнува иницијативата за формирање на партија

Градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски вечерва во гостувањето во Само Интервју на Канал 5 телевизија најави официјално потпишување на иницијатива...

Македонија 28.09.23 | 22:27

Мицкоски за Законот за амнестија: Со овој закон излегуваат на слобода помагачите од случајот „Монструм“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување емисијата Клик плус зборуваше за Законот за амнесија и рече дека ако некој не се согласува со овој...

Македонија 28.09.23 | 22:13

Мицкоски за Маричиќ: Зарем вие се сомневате во примитивноста на тој господин, јас не се сомневам

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва ги коментираше денешните случувања во Собранието и според него нормално е да се побара оставка од вицепремиерот за...

Фудбал 28.09.23 | 21:59

Италијанската мафија го уби таткото на овој фудбалер

Кога Марко Бориело се појави во Милан, важеше за еден од најталентираните напаѓачи во Европа, му предвидуваа одлична кариера, но сепак ќе остане запаметен како плејбој...

Естрада 28.09.23 | 21:41

Цеца првпат во јавност по објавата дека е во врска со Перо Антиќ

Александра Пријовиќ во белградската Арена одржа концерт. На нејзиниот концерт дојдоа најголемите имиња. Една од нив е фолк ѕвездата, Светлана Цеца Ражнатовиќ. Ова е...

Фудбал 28.09.23 | 21:23

Поточна е од ВАР: Клаудија е најзгодната судијка

Атрактивната Клаудија Романи е член на организацијата на судии, а покрај делењето на правдата на теренот се занимава и со манекенство, а од 2010 година живее во Мајами,...

Балкан 28.09.23 | 21:11

ЕУ загрижена што Република Српска ќе лови странски агенти

Европската унија (ЕУ) изрази сериозна загриженост поради усвојувањето на нацрт-законот за посебен регистар и јавност на работата на непрофитните организации во Народното...

Кошарка 28.09.23 | 20:55

Така се сака клуб: КК Партизан ги распродаде сите сезонски билети

Српскиот кошаркарски клуб Партизан за претстојната сезона продаде вкупно 16.124 сезонски билети и од тоа инкасираше рекордни 5.8 милиони евра, соопшти денеска клупското...

Македонија 28.09.23 | 20:44

Бугарија се обидува да ја ретушира историјата и преку Википедија

ФЛАГРАНТНИ ОБИДИ ЗА ЗЛОУПОТРЕБА ОД БУГАРСКА СТРАНА НА СЕМРЕЖНАТА ЕНЦИКЛОПЕДИЈА СО СЛОБОДНА СОДРЖИНА Обидите за видоизменување на македонската национална историја,...

Фудбал 28.09.23 | 20:33

Се сеќавате на Фернандо Јеро? На „стари години“ се ожени со хрватска водителка

Некогашниот фудбалер на Реал Мадрид Фернандо Јеро се ожени со хрватската водителка Фани Стипковиќ. На свадбата присуствувале само 12 гости а се одржала во Мексико. Сакавме...

Свет 28.09.23 | 20:13

Русите загубиле 100 авиони во Украина, тврдат Британците

Од февруари 2022 година, руските воздушни сили во борба изгубиле околу 90 авиони, соопшти британското Министерство за одбрана. Сите авиони имаат очекуван работен век во...

Кошарка 28.09.23 | 19:59

Погледнете го „тенкот“ што го вози Дончиќ

Омилено возило на словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ е „Apocalypse Hellfire 6×6 Super Truck“ произведен од компанијата Jeep. Овој автомобил има дури 850 коњски сили, а до 100 километри...

Скопје 28.09.23 | 19:44

Скопје „Европска престолнина на културата во 2028 година“ e престижна титула

Скопје за „Европска престолнина на културата во 2028 година“ e престижна титула, но, и голема обврска, а она што можам да го видам од работењето на тимот, ни следи еден...

Вести 28.09.23 | 19:31

Претрес во Фудбалската федерација на Шпанија поради Барселона

Полицијата изврши денеска претрес во канцелариите на Фудбалската федерација на Шпанија во рамки на судската истрага дела Барселона, наводно, со години му префрлала...

Балкан 28.09.23 | 19:12

Во Република Српска невладините организации со закон ќе бидат странски агенти

Народното собрание на Република Српска денеска го одобри Предлог-законот за посебен регистар и јавност на работењето на непрофитните организации, односно таканаречениот...

Македонија 28.09.23 | 18:57

Срамно е што жените пратенички од СДСМ заради партиски притисок не смеат да го осудат Маричиќ

Жените пратенички од СДС треба да се засрамат од фактот што мора да извршуваат партиски насоки на Ковачевски и да го бранат Маричиќ, кој јавно во собрание со сексистички...