вторник, 26 септември 2023
Технологија 26.09.23 | 23:00

Нисан за Европа ќе прави само електрични возила

Автопроизводителот „Нисан мотор ко“ објави дека сите негови нови модели за пазарот на Европа ќе бидат целосно електрични и оти во иднина се планираат само електрични...

Фудбал 26.09.23 | 22:51

Барселона најмалку три недели без Де Јонг

Играчот за врска на Барселона, Френки де Јонг, кој изминатиот викенд го повреди глуждот, ќе биде надвор од теренот најмалку три недели, односно до следната репрезентативна...

Фудбал 26.09.23 | 22:39

Убиен претседател на фудбалски клуб затоа што изгубиле

Колумбискиот фудбалски второлигаш Тигрес соопшти денеска дека клупскиот претседател Едгар Паез е убиен во Богота, откако клубот загуби во саботата од Атлетико (2-3)...

Свет 26.09.23 | 22:30

Полска побара екстрадиција на украинскиот нацист кој доби овации во канадскиот парламент

Полскиот министер за образование Пшемислав Чарнек соопшти дека презел чекори за екстрадиција од Канада на 98-годишниот нацист Јарослав Хунка, кој служел во СС дивизијата...

Македонија 26.09.23 | 22:23

За Кацарска нема ништо страшно во тоа да се внесат Бугарите во Устав

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 кажа дека, според неа, нема ништо да се загуби ако се внесат Бугарите и другите народи...

Црна хроника 26.09.23 | 22:15

Не може судија 9 пати да моли вешто лице да си ја заврши работата, има казни за тоа, вели Кацарска за случајот „Ласкарци“

Коментирајќи за одолговлекувањето на судските предмети, претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска во „Клик Плус“ на ТВ21 го спомена предметот за несреќата...

Астро 26.09.23 | 21:58

Осум работи што мора да ги знаете за жените родени во знакот на Вага

Хороскопскиот знак Вага (латински: Libra, грчки: Ζυγός) го носат оние коишто се родени помеѓу 23 септември и 22 октомври. Со овој знак владее планетата Венера. Симболот Знакот...

Македонија 26.09.23 | 21:37

Кацарска: Не можам да коментирам дали измените на КЗ се спротивни на Устав, ќе оформиме предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, зборувајќи за измените во Кривичниот законик во вечерашното интервју за ТВ21, рече дека судот може да оформи предмет...

Балкан 26.09.23 | 21:25

Косовската полиција во Бањска пронашла повеќе возила, оружје и воена опрема

Косовската полиција денеска потврди дека запленила уште едно оклопно возило, два автомобили и багер во атарот на селото Бањска, во кои пронашла „големо количество“...

Црна хроника 26.09.23 | 21:12

Педофил се движи во Кисела Вода

Мајка пријавила дека соседот ја соблекол и ја допирал нејзината малолетна ќерка. Како што соопштија од МВР, вчера во 12.10 часот во Полициската станица Кисела Вода, 40-годишна...

Свет 26.09.23 | 21:00

Премиерот на Ерменија кој го предаде Нагорно-Карабах си имал резервен канадски пасош

Премиерот на Ерменија Никол Пашинјан кој го навлече гревот на народот откако му го предаде Нагорно-Карабах на Азербејџан поседува пасош на Канада. Ерменија е спремна...

Фудбал 26.09.23 | 20:48

Се ожени Роналдо (вистинскиот)

Бразилската фудбалска ѕвезда Роналдо се ожени со својата долгогодишна партнерка, 33-годишниот модел Селина Локс. Младенците, кои се верија во јануари додека беа на одмор...

Музика 26.09.23 | 20:35

Наташа Беквалац се наежи при настапот на нашата Барбара Поповиќ

Македонија и во новата сезона на српското музичко шоу „IDJ Show“ има свој претставник кој по се изгледа ќе го гледаме во финалето, пишува „Убавина и здравје“, додавајќи...

Црна хроника 26.09.23 | 20:23

Исчезнатото девојче е пронајдено во Лисиче

Во скопската населба Лисиче била пронајдена 14-годишна малолетничка, која вчера се оддалечила од домот. Од тимот за потраги при ОКР Центар и Бит Пазар денеска во населба...

Македонија 26.09.23 | 20:11

Ламбе со поддршка за Менкиноски: Поткрепа за големиот Македонец на кој неправедно му се суди од овој режим!

Пред Основниот суд во Охрид и денеска не се одржа рочиштето од процесот што се води против адвокатот Тони Менкиноски. Против него е покренато обвинение за нарушување...

Економија 26.09.23 | 19:59

Работничките права најмногу се кршат во делот на неисплатени плати и додатоци

Најмногу прекршени работнички права се евидентирани во делот на неисплатени плати и додатоци на плати. Но, во последно време има раст и на претставките што се однесуваат...

Црна хроника 26.09.23 | 19:47

Пеева: Да се истражи зошто институциите што треба да ја заштитат жртвата не го прават тоа

Одговорноста на институциите за вчерашното свирепо убиство на 46-годишната жена во Кочани треба да се истражи, смета Бети Пеева од НВО „ЕХО“-Штип, која со години работи...

Балкан 26.09.23 | 19:35

Дивјак од Тузла во живо на „Инстаграм“ го пренел моментот кога со 155км/час влета во група од шестмина млади

Шестмина млади пријатели, на возраст од 21 до 37 години се тешко повредени откако во нив влета возач кој дивееше по улиците на Тузла, Бих. Според босанските медиуми, сите...

Сервиси 26.09.23 | 19:22

Вечерва замислете желба, утре Крстовден ќе ни покаже каква зима е пред нас

Утре е празникот на Воздвижение на чесниот крст, во народот познат како Крстовден, кој се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој бил распнат Исус Христос и во...

Црна хроника 26.09.23 | 19:09

Владимир последен пат е виден пред Веро Џамбо, семејството бара помош

ИСЧЕЗНАТО Е ЛИЦЕТО Владимир Илиевски роден 07.09.1990 год. Последно е виден пред „Веро Џамбо” паркингот во 10:00 часот, во 10:15 последно е зборувано на телефон со него после...