понеделник, 25 септември 2023
Црна хроника 25.09.23 | 22:51

Малолетник нападнат од 28-годишник во Скопско

На 24.09.2023 во 18:20 часот во СВР Скопје, Л.А.(34) од с.Света Петка, скопско, пријавил дека околу 15:30 часот во селото неговиот малолетен син бил физички нападнат од М.Ј.(27). По целосно...

Свет 25.09.23 | 22:48

Објавена воздушна тревога, сообраќајот на Кримскиот мост е запрен

Гувернерот на Севастопол на Крим, назначен од Москва, Михаил Развозаев, вечерва објави воздушна тревога во градот, објавија британските медиуми, пренесе БТА.. Сообраќајот...

Свет 25.09.23 | 22:32

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека нуди заем од две милијарди долари на Варшава за да помогне во модернизацијата на одбраната...

Економија 25.09.23 | 22:30

Бесими: Средствата од Законот за данок на солидарност ќе одат само за програма П1 во Буџетот за антикризни мерки

Средствата од Законот за данок на солидарност ќе одат само за програма П1 во Буџетот за антикризни мерки, истакнува министерот за финансии Фатмир Бесими. Законот за...

Балкан 25.09.23 | 22:08

Лајчак: Интензивни и суштински консултации со претставници на Франција, Германија, Италија и САД

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак, денеска изјави дека имал „интензивни и многу значајни консултации“...

Црна хроника 25.09.23 | 22:01

Маж приведен откако направил хаос во казино

На 25.09.2023 околу 03:20 часот во Пробиштип, полициски службеници од Полициската станица Пробиштип го лишиле од слобода М.А.(31) од с.Злетово, пробиштипско. Тој се сомничи дека...

Македонија 25.09.23 | 21:22

Николоски: Нa локалните избори ние го пензиониравме Заев, а по парламентарните ќе одговара и за криминалот

Ние не комуницираме со Заев, ние го пензиониравме него на локалните избори. Ние политички го пензиониравме, Заев даде оставка по поразот на локалните избори, а тој беше...

Свет 25.09.23 | 21:17

Има жртви и повредени: Експлозија во складиште за бензин во Нагорно-Карабах

Силна експлозија се случи во складиште за бензин недалеку од патот Степанакерт-Аскеран, јавија ерменските медиуми, повикувајќи се на службата за итни случаи на Нагорно-Карабах,...

Македонија 25.09.23 | 21:04

Николоски: Имаме докази дека поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ до Али Ахмети, Талат Џафери и трета страна на уесбе доставил измени на КЗ, скоро истите кои поминаа во Собрание

Однесувањето на поранешни структури на ВМРО-ДПМНЕ беше многу јавно, два пати се правеше обид за вонреден конгрес во партијата, поранешниот претседател остана активен...

Црна хроника 25.09.23 | 20:44

Мигранти од Сирија најдени во Македонија, возачот им избегал на полицајците

На 24.09.2023 околу 18:40 часот на влез во с.Четирце, кумановско, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Сопот забележале како од патничко возило „опел...

Свет 25.09.23 | 20:30

Мелони го критикува Шолц за миграцијата

Италијанската премиерка Џорџа Мелони испрати писмо до германскиот канцелар Олаф Шолц во кое вели дека е „изненадена“ кога дознала за одлуката на германската влада...

Црна хроника 25.09.23 | 20:20

Млада скопјанка нападната од поранешниот партнер

На 24.09.2023 во 09:00 часот во СВР Скопје, 22-годишна жена пријавила дека на 23.09.2023 околу 22:00 часот на подрачјето на Карпош била физички нападната од нејзиниот поранешен партнер...

Свет 25.09.23 | 20:08

Макрон: Француската влада ќе ја „врати контролата“ врз цените на струјата

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата влада „ќе ја врати контролата“ врз цените на електричната енергија до крајот на годината, пренесоа...

Свет 25.09.23 | 19:55

Евростат: ЕУ го намали увозот на енергија

Европската унија и во вториот квартал го намали увозот на енергија за речиси 40 отсто, покажуваат податоците на Европската канцеларија за статистика, што е одраз на значително...

Свет 25.09.23 | 19:41

ЕЦБ: Каматните стапки ќе останат високи се додека е потребно

Шефицата на Европската централна банка Кристин Лагард соопшти дека каматните стапки ќе останат доволно високи за да ја ограничат деловната активност „колку што е...

Свет 25.09.23 | 19:11

Невиден скандал во Канада: Украински нацист(98) доби овации во парламентот, прво аплаудираа, па се извинуваа

Ентони Рота, претседател на Долниот дом на канадскиот парламент, се извини што го величеше Јарослав Хунка, поранешен војник на нацистичката дивизија, кој доби голем...

Балкан 25.09.23 | 18:55

Друштвото на Грците „Омонија“ обвини за неправилности во пописот во Албанија

Демократскиот сојуз на грчкото етничко малцинство во Албанија „Омонија“ обвини, како што наведува, за прекршувањето на правата на малцинствата од страна на попишувачите...

Македонија 25.09.23 | 18:51

Протест пред Владата и Министерството за здравство за случајот со Клиниката за онкологија

Со порака „Правда за жртвите” и вечерва пред Владата се одржа протест за случајот со Клиниката за онкологија, кој заврши пред Министерството за здравство. Организаторите...

Свет 25.09.23 | 18:34

Синот тепа, таткото се гордее со него: Вака казнува Кадиров!

На видеото кое се излезе во јавноста се гледа како Адам Кадиров го тепа Никита Журавел, кој со денови е во чеченски притвор поради палење на Куранот. Адам брутално со...

Црна хроника 25.09.23 | 18:22

Браќата не разговарале повеќе од 40 години – детали за двојното убиство во Гевгелија

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторил две кривични дела -Убиство...