недела, 24 септември 2023
Балкан 24.09.23 | 23:24

Косовско обвинителство: Уапсените ќе одговараат за тероризам

Специјално обвинителство на Косово соопшти дека за нападот врз косовската полиција се приведени шест лица кои се осомничени за повеќе кривични дела, а едно од нив е...

Балкан 24.09.23 | 23:17

И Павле Бихали се појави: Не сум убиен и тешко ќе ме убиете!

Албанските портали објавија дека е убиен Павле Бихали, за да го поврзат инцидентот во Косово со Белград. Рекоа дека е убиен и Радомир Почуч. Се работи за ноторна лага ...

Балкан 24.09.23 | 22:59

Аудиоснимка од случувањата на Косово: Адем, Адем, не се грижи. И да умре, никому ништо

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се обрати до јавноста на прес-конференција по повод полицискиoт напад. Зборуваше за дијалогот меѓу специјалците...

Балкан 24.09.23 | 22:49

Радомир Почуча ги демантира косовските медиуми: Не сум мртов, сè уште нема куршум со моето име

Името Радомир Почуча се најде на листата на убиените српски напаѓачи кои беа објавени во косовските медиуми. Но, Почуча преку се обрати преку социјалните мрежи демантирајќи...

Македонија 24.09.23 | 22:29

Ковачевски: Сите институции задолжени за безбедноста будно ја следат состојбата по случувањата во Косово

Претседателот на Владата на Македонија, Димитар Ковачевски, преку напис на Фејсбук вели дека со голема загриженост се следи ситуацијата во Косово, додава дека, државните...

Астро 24.09.23 | 22:15

Во овие три знака се раѓаат најладните мајки

Астрологијата често истражува како одредени особини на личноста се манифестираат во разни аспекти од животот, вклучувајќи ја и улогата на родител. Во овој случај се...

Македонија 24.09.23 | 21:50

Македонија е безбедна, велат од Влада по последните случувања на Косово

Врз основа на информациите кои се споделени помеѓу безбедносно разузнавачките служби во Република Македонија како и информациите добиени од службите на нашите...

Балкан 24.09.23 | 21:30

Косовскиот министер за внатрешни работи: Ова е терористичка група, спремни се да го нарушат суверенитетот на Косово

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља, кажа дека косовската полиција успеала да воспостави контрола над територијата во Бањска. Тој кажа дека досега...

Црна хроника 24.09.23 | 21:10

Двојно убиство во Гевгелија, брат си ги убил братот и снаата

Шеесет и деветгодишниот В.Г. од Гевгелија се сомничи дека вечерва ги убил брата си Л.Г. (71) и снаата Т.Г. (62). Веста за МИА ја потврдија од СВР Струмица од каде информираа...

Балкан 24.09.23 | 21:03

Вучиќ: Можете и сите да нѐ убиете, никогаш нема да признаеме независно Косово

На оние кои мислат дека ќе извршат најголем притисок Србија да го признае независно Косово, им велам: „Никогаш нема да признаеме независно Косово, можете сите да нѐ...

Балкан 24.09.23 | 20:46

Вучиќ: Курти е единствениот виновник

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека премиерот на привремените институции на Приштина Аљбин Курти е единствениот виновник и дека неговата единствена...

Естрада 24.09.23 | 20:39

Цеца има нов дечко – тоа е поранешен македонски кошаркар

Најпознатата српска поп-фолк пејачка Цеца Ражнатовиќ карила помлад Македонец, велат чаршиските муабети. Според она што се зборува, Цеца е во врска со поранешен македонски...

Балкан 24.09.23 | 20:32

Вучиќ: Срби поставија барикади, ноќеска пред 3 часот дојде до вооружен судир

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека денеска е еден од најтешките денови за Србија и како што вели тој „нашиот народ, би рекол, од 2004 и 2008 година“. –...

Македонија 24.09.23 | 20:25

Тим Даусон: Кога владата ќе ја преземе улогата на овековечување на лагите е длабоко длабоко предизвикувачко сценарио

Приклучувањето на Македонската асоцијација на новинари МАН кон Меѓународната федерација на новинари ќе биде многу полесно отколку влезот во НАТО или Европската Унија....

Балкан 24.09.23 | 19:58

Борел разговарал со Курти и Вучиќ

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел денеска телефонски разговараше во косовскиот премиер Албин Курти и со српскиот претседател...

Македонија 24.09.23 | 19:47

МНР: Седум македонски државјани во хотел близу манастирот Бањска, ги чува косовската полиција

Министерството за надворешни равоти информираме дека, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е информација за седум државјани на...

Македонија 24.09.23 | 19:41

Mакедонски државјани заглавени меѓу престрелките во Косово

Група македонски граѓани се исто така заглавени во српското село Бањска, каде цел ден трае вооружебниот судир помеѓу сѐ уште непозната група и косовската полиција....

Балкан 24.09.23 | 19:32

Вооружените лица го напуштија манастирот во Бањска, моментално е мирно

Од Рашко-призренската епархија ја информираа јавноста дека состојбата во манастирот во Бањска во моментов е мирно, иако поради денешните случувања се уште се чувствува...

Балкан 24.09.23 | 19:25

Претседателот на Србија во 20 часот ќе се обрати на јавноста

Претседателот на Република Србија вечерва во 20 часот ќе се обрати на нацијата, соопшти службата за соработка со медиумите на српскиот претседател. Прес-конференцијата...

Балкан 24.09.23 | 19:22

Курти за Гардијан: Преговорите со Србија во ќорсокак, Вучиќ ме навреди, ме нарече „Шиптар“

Косовскиот премиер Албин Курти оцени дека преговорите меѓу Косово и Србија со посредство на ЕУ станале толку еднострани што дошле во ќорсокак и го обвини српскиот претседател...