сабота, 23 септември 2023
Свет 23.09.23 | 22:45

Американскиот регулатор бара проверки на авионските мотори поради можни лажни сертификати

Американската федерална управа за авијација ФАА предупреди дека некои модели на млазни мотори ЦФ6 на производителот „Џенерсал електрик“ (ГЕ) може да содржат делови...

Балкан 23.09.23 | 22:33

Косовската шефица на дипломатијата благодарна за партнерството: Грција е главниот актер на Балканот

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала, по средбата со нејзиниот грчки колега, Гиоргиос Герапетритис, во рамки на заседанието на Генералното собрание...

Култура 23.09.23 | 22:25

Премиерата на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ го отвори Фестивалот „Браќа Манаки“

Со проекција на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција, во Центарот за култура...

Свет 23.09.23 | 22:18

Тројца полицајци повредени на протест во Париз против полициското насилство

Тројца полицајци се повредени кога учесниците на протест во Париз против полициското насилство го нападнале нивното возило, објави телевизијата БФМТВ. Шефот на париската...

Македонија Црна хроника 23.09.23 | 22:10

Полициски хеликоптер исфрлил над 45 тони вода во обидите за гасење на пожар во Брвеница

Хеликоптер на МВР вчера и денеска исфрлил над 45 тони вода при гаснењето на пожарот кај село Милетино, општина Брвеница. Во текот на вчерашниот ден, хеликоптерот на МВР...

Балкан 23.09.23 | 22:04

Стравично невреме на Фрушка Гора во Војводина: Се урнале три столба на далноводот, 11 илјади луѓе се без струја

Невреме проследено со град ја зафати Фрушка Гора во Војводина, а во околината на Шид се урнале три столба на далновод, поради што околу 11.000 потрошувачи останале без струја. Како...

Свет 23.09.23 | 22:03

Првиот конвој со хуманитарна помош од Црвениот крст испратен во Нагорно Карабах стигнал до границата меѓу Ерменија и Азербејџан

Конвој за хуманитарна помош на Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) испратен во Нагорно-Карабах е забележан на ерменско-азербејџанската граница, за првпат...

Македонија 23.09.23 | 21:57

Пендаровски негира дека во неговиот кабинет се разговарало за амнестија на Груевски

Претседателот Стево Пендаровски ги демантира тврдењата на лидерот на Демократско движење, Изет Меџити, кој пред неколку дена изјави дека на 9 Мај годинава, во претседателскиот...

Фудбал 23.09.23 | 21:48

Се проверува јавниот транспорт, стадионите, приоритетните услуги и одржувањето на терените: ФИФА во обиколка на градовите домаќини на СП 2026

Претставници на ФИФА и на Организацискиот одбор на Светското првенство во 2026 година, задолжени за клучните оперативни подрачја, почнаа со посети на градовите домаќини...

Останати спортови 23.09.23 | 21:33

Свечено отворени Азиските игри

Пред 80.000 гледачи на стадионот во источнокинескиот град Хангжу, претседателот на Кина, Си Џипинг, свечено ги отвори 19. Азиски игри. Шефот на кинеската држава на церемонијата...

Економија 23.09.23 | 21:18

Новите мерки ќе предизвикаат недостиг на јајца на пазарот: Живинарските фарми излегоа со предупредување

Живинарските фарми реагираат дека се пред колапс по најновата одлука на владата да се замрзнат цените на нивото од први август и на тоа да се предвиди 10% поевтинување,...

Останати спортови 23.09.23 | 21:15

Револуционерен дизајн што се „пали“: Ја видовте ли кацигата на Хамилтон за Сузука?

Седумкратниот светски шампион, Луис Хамилтон,можеби не доминира како порано во Формула 1, но за Јапонското ГП, дефинитивно ќе ја има „најкул“ кацигата меѓу 20-те Ф1 возачи...

Балкан 23.09.23 | 21:03

Гром преполови бандера, дождот поплави улици и автомобили: Силно невреме ја зафати Хрватска

Силно невреме зафати делови од Хрватска. Во текот на целиот ден циклонот се движи над Далмација. Локалните медиуми јавуваат дека најкритично е во Сплит. Најмногу дожд...

Калеидоскоп Свет 23.09.23 | 20:48

Тиктокерка се снимаше како кажува исламска молитва, па јаде свинско – осудена е на две години затвор

ТикТокерката Лина Муккерџи е осудена на две години затвор во Индонезија поради објавено видео на кое рецитира исламска молитва, а потоа јаде свинско место. Таквата...

Балкан 23.09.23 | 20:33

Блокада на централните улици и говор на опозициски пратеници: Нов протест „Србија против насилството“

Во Белград се одржа 21. протест „Србија против насилството“, со блокада на централните улици и за првпат со говор на опозициони пратеници кои најавија патување на опозицијата...

Свет 23.09.23 | 20:18

Терористички масакр во Сомалија: Петнаесетина загинати и 40 повредени во експлозија на камион-бомба

Во експлозија на камион-бомба што се случила во градот Беледвејне, во Сомалија, загинале најмалку 15 лица, а повредени се 40 луѓе, соопшти локалната полиција. Не е објавено...

Економија 23.09.23 | 20:13

Казнети и затворени повеќе ланци на маркети во Скопје и Струга

Директорот на пазарна инспекција, Горан Трајковски, информира дека се казнети и затворени повеќе ланци на големи маркети во Скопје во населбите Чаир, Тафталиџе, Кисела...

Свет 23.09.23 | 20:03

Си Џинпинг со порака за намалување на тензиите: Кина е подготвена да развие стратешко партнерство со Јужна Кореја

Кинескиот претседател, Си Џинпинг, порача дека Кина е подготвена да соработува со Јужна Кореја за развивање стратешко партнерство во согласност со актуелниот момент. Претседателот...

Фудбал Калеидоскоп 23.09.23 | 19:48

Се соблече најубавата фудбалерка на светот: Сите зборуваат за тетоважата на нејзиниот задник

Алиша Леман е една од најпопуларните и најатрактивните фудбалерки на светот. Оваа позната спортистка привлекува внимание со својот изглед и движење на теренот, но...

Кошарка 23.09.23 | 19:40

Кошаркарките на Баскет Кам ја одбранија титулата во женскиот Суперкуп

Кошаркарките на актуелниот македонски шампион, Баскет Кам 2011, го одбранија трофејот во Суперкупот, откако го совладаа составот на МЗТ Скопје Аеродром во 102-52. Тимот од...