петок, 22 септември 2023
Технологија 22.09.23 | 23:03

Иднината на батериите не е во литиумот, научниците работат на решение со вообичаени елементи

Научниците ширум светот интензивно работат на помоќни батерии. Се бараат решенија кои не мора да вклучуваат ретки метали како што се кобалт, никел, манган и литиум. Охрабрувачки...

Патувања 22.09.23 | 22:48

Има 300 жители и брод што доаѓа еднаш во три месеци: Ова е најодалеченото населено место во светот

На овој остров нема аеродром, има само една бродска линија која го поврзува со копното, а тоа е типична „врска на долги релации“ бидејќи бродот плови еднаш на секои...

Свет Технологија 22.09.23 | 22:33

Компанијата за мозочни чипови на Илон Маск бара луѓе со парализа за да го тестира својот експериментален уред

Компанијата на Илон Маск за имплантација на чипови во мозок „Неуралинк“ (Neuralink) соопшти дека добила одобрение од независни комисии да почне со регрутација на пациенти...

Свет 22.09.23 | 22:18

Скандал во САД: Вработен во училиште удира тригодишно аутистично дете и го носи држејќи го за нозе

Родители на 3-годишно невербално аутистично дете објавија видео на кое се гледа како вработен во американска образовна институција го удира нивниот син по глава, а потоа...

Калеидоскоп 22.09.23 | 22:03

Археолозите дојдоа до величенствено откритие: Во потонатиот град во Египет пронајдени нови богатства и тајни

Европскиот институт за подводна археологија (ИЕАСМ) објави дека археолози на подрачјето на потонатиот храм во близина на египетскиот брег на Средоземно Море откриле...

Балкан 22.09.23 | 21:48

Одбиени 20% од барањата за влез: За граѓаните на БиХ нема најава кога ќе може да патуваат во САД без виза

Во 2022 година, САД одбиле 19,91 отсто од барањата за визи од вкупниот број поднесени од граѓаните на Босна и Херцеговина. Според официјалните податоци од Министерството...

Кошарка 22.09.23 | 21:33

Раката наместена на автоматска стрелба: Стеф Кари погоди 103 тројки по ред, без да промаши

Голден Стејт на своите социјални мрежи објавија неверојатно видео на кое може да се види Стеф Кари како стои во аголот на теренот и шутира кон кошот цели пет минути без...

Филм 22.09.23 | 21:18

Кевин Костнер блиску до спогодба по разводот: Според него мирно, а сопругата вели морала да ги прифати неговите услови

Мачниот, горок и, според многумина, „малициозен“ развод на Кевин Костнер и Кристин Баумгартнер, се чини, е блиску до мирна завршница. Според гласноговорникот на глумецот,...

Култура 22.09.23 | 21:13

Македонска премиера на „Ескорт“ на Лукас Нола, снимен во копродукција со Скопје филм Студио на „Браќа Манаки“

Долгометражниот игран филм „Ескорт” на наградуваниот хрватски режисер Лукас Нола, направен во копродукциска соработка со Скопје Филм Студио ќе ја доживее македонската...

Македонија 22.09.23 | 21:05

Пендаровски во Њујорк на средба со Јури Ким и Џим O’Брајан од американскиот Стејт Департмент

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк, на маргините на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, се сретна со Јури Ким, заменик помошник државен секретар...

Калеидоскоп 22.09.23 | 21:03

Се за инает: За да го блокира погледот на брата си кон морето, ја изградил најтенката зграда на светот

За да го блокира на својот брат погледот кон морето, еден Либанец ја изградил „најтесната зграда“ на Блискиот Исток, а многумина веруваат и во целиот свет. „Ал баса“...

Култура 22.09.23 | 20:57

Румена Бужаровска: Приказната е сржта на филмот

Нарација во книжевноста и филмот, е темата на која попладнево пред битолчани зборуваше македонската писателка, книжевна преведувачка и професорка, Румена Бужаровска....

Култура 22.09.23 | 20:50

Регионалната театарска елита доаѓа во Драмски на Фестивалот РУТА, меѓу гостите е и српката актерка Бранка Катиќ

Второто издание на регионалниот театарски фестивал РУТА на почетокот на октомври ќе ги донесе ансамблите на водечките театарски куќи од регионот во Скопје. Со свои...

Македонија 22.09.23 | 20:20

Мицкоски: Нема да има уставни измени, ниту еден пратеник од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа

Со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата сме апсолутно истомисленици. Никогаш јас не сум сакал да наметнам таков тип на авторитет, па сега некого да контролирам,...

Македонија 22.09.23 | 20:13

Мицкоски за ситуацијата со Груевски: Има докази за оската за делување на ДУИ, СДС, Груевски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говорејќи за ситуацијата со Груевски во интервју за Алсат М истакна дека Груевски сега се прави дека ништо не знае, но...

Црна хроника 22.09.23 | 20:12

Скопјанец нападнал лекар во Градска болница, оштетил биро и компјутер

МВР информира дека рано утринава во 03.00 часот, полициски службеници од Полициската станица Центар го лишиле од слобода А.К.(27) од Скопје затоа што околу 01.10 часот во Градската...

Македонија 22.09.23 | 20:06

Трајанов тврди дека се подготвува нов закон за амнестија за да се гласа за уставните измени

Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов вечерва изјави дека се подготвува нов закон за амнестија со цел обезбедување на гласови за уставните измени. Го...

Здравје 22.09.23 | 19:57

Вакцинацијата против сезонскиот грип почнува од средината на октомври

Министерството за здравство информира дека има набавено за 50 отсто поголема количина вакцини против сезонски грип. Вакцинацијата, како што најавуваат, ќе почне кон...

Македонија 22.09.23 | 19:49

Пораката е дека никој не е заборавен, таа е жртва на една силна политичка тортура, рече Мицкоски за средбата со Гордана Јанкуловска

„Тоа е редовна средба која што е со драг пријател, кој што долго време е таму каде што е. И ценам дека од средбата не треба да се гледа каква е пораката туку треба да се...

Македонија 22.09.23 | 17:37

Пендаровски во ОН: Го прифативме компромисот како начин на решавање на проблемите

Шефот на државата Стево Пендаровски се обрати попладнево на Генералното собрание на Обединетите нации порачувајќи дека меѓународниот поредок е темелно разнишан на...