четврток, 21 септември 2023
Свет 21.09.23 | 23:04

Илјадници Руси ќе бидат депортирани од Летонија зашто не се пријавиле на испит по летонски јазик

Околу 3.500 руски државјани во Летонија неделава ќе бидат известени од миграциските власти дека мора да ја напуштат земјата. Владиниот орган соопшти дека се работи за...

Свет 21.09.23 | 22:58

Земјотрес и во источна Турција

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска источниот округ Ван во Турција, јави турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк, повикувајќи се на...

Свет 21.09.23 | 22:51

„Добредојдовте во ерата на стагфлација“: Аналитичарот Рубини со „црна“ прогноза, загрижен за сигналите на ЕЦБ

Какви се шансите Европската централна банка да не доведе во подолг период на таканаречена стагфлација – состојба на економијата која се карактеризира со висока...

Скопје 21.09.23 | 22:40

Германската амбасадорка: Одлуката Скопје да биде европски град на културата е огромна шанса и треба да се искористи

Германската амбасадорка, Петра Дрекслер, за МИА оценува дека одлуката Скопје да биде европски град на културата во 2028 година доаѓа во вистински момент и претставува...

Свет 21.09.23 | 22:30

Белата куќа соопшти дека САД нема да и испорачаат тактички ракетни системи на Украина

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, изјави САД нема да ги испорачаат армиските тактички ракетни системи (ATACMS) како дел од новиот пакет...

Свет 21.09.23 | 22:23

„Првпат ја кажа вистината“, „Првпат се согласувам со премиерот“: Полјаците се подбиваат со новиот лапсус на премиерот

Граѓаните на Полска, на интернет се забавуваат со новиот лапсус на премиерот Матеуш Моравјецки, кој на конференција за јавноста најсериозно предупреди на „опасноста“...

Македонија 21.09.23 | 22:14

Милошоски: Кривичен законик не се менува за два дена, нема да го поддржиме законот за амнестија

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, за „Тема на денот“ во дневникот на Сител, изјави дека ВМРО-ДПМНЕ не била пообединета од тоа што е денес, затоа...

Балкан 21.09.23 | 22:05

Анти НАТО протест во Бугарија, стотици демонстранти се судрија со полицијата

Бугарската полиција се судри со приврзаниците на партијата Обнова (Вазражадане) кои протестираа против политиката на прозападната влада барајќи оставка од кабинетот...

Балкан 21.09.23 | 21:56

Серија последователни земјотреси во централна Турција

Неколку земјотреси со јачина од 2,8 до 3,9 степени според Рихтеровата скала се регистрирани во централна Турција, информира на својата веб-страница Европскиот медитерански...

Свет 21.09.23 | 21:46

Забавуваат плановите против климатските промени: Британија ја одложи забраната за продажба на нови автомобили на бензин и дизел

Конзервативниот британски премиер Риши Сунак, ги забави плановите на Велика Британија за справување со климатските промени, најавувајќи одложување на забраната за...

Свет 21.09.23 | 21:40

Борел порача дека ЕУ ја осудува воената операција на Азербејџан во Нагорно-Карабах и очекува сеопфатен и транспарентен дијалог

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, порача дека Европската Унија ја осудува воената операција на Азербејџан против ерменското...

Фудбал 21.09.23 | 21:31

Никако да дочека „трета среќа“: Мехо Кодро повторно отпуштен од селекторската клупа на БиХ по само два натпревари

Фудбалската федерација на Босна и Херцеговина одлучи да му врачи отказ на селекторот Мехо Кодро, кој на должноста остана само два натпревари, идентично како и во 2008...

Свет 21.09.23 | 21:23

Украина ја омекнува реториката, бара дипломатско решение со Полска и Словачка за извозот на жито

Украина денеска се согласи да го лиценцира извозот на житарки во Словачка, а исто така се обиде да склучи договор со Полска за ставање крај на ограничувањата наметнати...

Економија 21.09.23 | 21:17

Македонија плаќа трипати поскап руски гас во однос на Босна и Србија

Како резултат на тоа што Македонија реши да ја синхронизира својата надворешна политика со ЕУ, таа беше додадена на листата на непријателски земји од страна на официјална...

Македонија 21.09.23 | 21:11

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Го осуетивме планот на власта, продолжуваме обединето и кохезивно, нема уставни измени под бугарски диктат

Седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ заседава во моментов. Станува збор за редовна седница на Централниот комитет на партијата, на која се зборува за актуелната...

Македонија 21.09.23 | 21:00

Шилегов против власта: Имаме нефункционални институции на повеќе нивоа

Според, Петре Шилегов висок функционер на СДСМ и екс градоначалник на Скопје, институциите во Македонија се нефункционални на повеќе нивоа и нема правда и одговорност. Проблемот...

Балкан 21.09.23 | 20:56

Тројцата Срби уапсени на Косово за наводни воени злосторства добија еден месец притвор

Основниот суд во Приштина им изрече мерка притвор во траење од по 30 дена на тројцата Срби уапсени за „воени злосторства врз цивилното население“ во војната во Косово...

Балкан Свет 21.09.23 | 20:49

Петмина Бугари во Британија обвинети за шпионажа во полза на Русија

Петмина Бугари во Велика Британија се обвинети за шпионажа во корист на Русија,објавуваат светските агенции. Тројца мажи и две жени, на возраст од 29 до 45 години, се обвинети...

Фудбал 21.09.23 | 20:39

Меси резервиран за настапот на Светското првенство во 2026 година

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, 36-годишниот Лионел Меси сè уште не ја исклучува можноста да ја брани титулата светски првак со Аргентина на Мундијалот...

Македонија 21.09.23 | 20:34

Ковачевски на средба со управниот директор во групацијата „Блекстоун“

Премиерот Димитар Ковачевски, во рамки на работната посета на Њујорк, имал средба со Џасвиндер Каира, управен директор во групацијата „Блекстоун“. Како што соопшти...