понеделник, 18 септември 2023
Македонија 18.09.23 | 22:45

Села вели дека би бил заинтересиран за измени на КЗ ако влезат и случаите Монструм, Диво Насеље и Алфа!

Поранешниот лидер на Алијанса за Албанците, Зиадин Села вечерва на ТВ21 проговори за измените во Кривичниот законик. Според него, тој и неговата партија би биле заинтересирани...

Свет 18.09.23 | 22:43

Германија издвојува уште 400 милиони евра за воена помош за Украина

Германија подготви нов пакет воена помош за Украина во вредност од 400 милиони евра, но сè уште не одлучила за испорака на ракетите со долг дострел Таурус на кои инсистира...

Свет 18.09.23 | 22:36

Советот на ЕУ повика на ратификација на Конвенцијата за заштита од насилство и вознемирување на работа

Советот на ЕУ денеска усвои одлука со која се повикуваат земјите членки на Унијата да ја ратификуваат Конвенцијата за насилство и вознемирување, усвоена од Меѓународната...

Македонија 18.09.23 | 22:02

Кој е Ерџан Сулкоски?! Ахмети ќе го праша зетот кој прави милиони! Дали е тоа ликот за братска бизнис делба ДУИ-СДСМ?!

Кој е Ерџан Сулкоски?! Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вели дека првпат слуша за ова име, а истиот тој Сулкоски бил партнер со зетот на Ахмети, Куштрим Смајлај. Минатата година...

Македонија 18.09.23 | 21:35

Зетот на Ахмети, Куштрим Смајлај, лани основал фирма, направил приход од 12 милиони евра

Зетот за ќерка на лидерот на ДУИ, Куштрим Смајлај, ја основал фирмата „К.С.А. Интернешнл“ во јануари 2022 година и истата година веднаш остварил завидни резултати. Како...

Балкан 18.09.23 | 21:20

Србија воведе задолжително носење маски во здравствените установи

Работната група на српското министерство за здравство за постапување во услови на пандемијата на ковид донесе на денешната седница препораки за постапување на ниво...

Македонија 18.09.23 | 21:17

Ковачевски – Душек: Соработката со Светскиот економски форум е посебно значајна за економските перспективи на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, во Њујорк се сретна со управниот директор на Светскиот економски форум, Мирек Душек. На...

Македонија 18.09.23 | 21:04

Заев: Не е точно дека сум имал тајни средби со Груевски и Ахмети за КЗ

Не точно дека сум имал тајни средби со Али Ахмети и Никола Груевски за кривичниот законик, вели вечерва за ТВ 24 поранешниот премиер Зоран Заев по изјавата на неговиот...

Македонија 18.09.23 | 20:43

Ахмети го брани Груби: И мене ми се случило да позајмам автомобил

„Ова не се однесува на криење имот, бидејќи возилото има адреса, има сопственик, се знае чија сопственост е. Секому се случува да позајми возило“ – вели лидерот на ДУИ...

Свет 18.09.23 | 20:38

Италија воведува поостри мерки за мигрантите

Италијанската влада денеска се состана за да донесе нови мерки по ненадејниот и масовен прилив на мигранти на островот Лампедуза, каде што се побројни од локалното...

Македонија 18.09.23 | 20:30

Запалени „крвави“ фотографии од Филипче, д-р Васев и други инволвирани во скандалот на Онкологија

За време на денешниот протест за случајот со Клиниката за онкологија, со барање „Правда за жртвите“, се побара разрешница за сите инволвирани во „скандалот со Клиниката...

Балкан 18.09.23 | 20:06

Владата на Вучиќ им ги зголеми платите на административците за 5,5%

Владата на Република Србија на денешната седница усвои нови законски измени со кои се зголемува основицата за пресметување и исплата на платите, почнувајќи од платата...

Балкан 18.09.23 | 19:54

Свечља: Од денеска заеднички гранични премини меѓу Косово и Македонија

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечла, тврди дека од денеска Косово и Македонија ќе имаат заеднички гранични премини, односно само една пасошка...

Свет 18.09.23 | 19:42

Путин: Русија издржа невиден надворешен притисок

Состојбата во руската економија според клучните показатели се покажа многу подобра од прогнозите, изјави претседателот на Русија Владимир Путин на состанокот за нацрт-буџетот...

Македонија 18.09.23 | 19:36

Судската администрација утре излегува на марш – потребно е да се чуе гласот на судската служба

Судските службеници утре излегуваат на протест, кревајќи го гласот за повисоки плати. Во периодот од 13:30 до 15:30 часот пред судски совет ќе се собере судската администрација...

Македонија 18.09.23 | 19:24

Студентите излегоа на протест против измените на Кривичниот Законик

Пред Владата на Република Македонија денеска на протест излегоа студенти од државава кои се против донесените измени на Кривичниот законик, со кој се предвидуваат...

Свет 18.09.23 | 19:18

Дарманин: Франција нема да прифаќа мигранти од Лампедуза

Франција нема да ги прифати барателите на азил кои во последните денови пристигнаа на италијанскиот остров Лампедуза, изјави денеска францускиот министер за внатрешни...

Свет 18.09.23 | 19:01

Шолц бара „повеќе грижа“ за постигнување на развојните цели на ОН

Германскиот канцелар Олаф Шолц побара повеќе напори за постигнување на Целите за одржлив развој на Обединетите нации (SDGs), јави ДПА. – Гледаме дека напредокот што го...

Македонија 18.09.23 | 18:49

Почна протестот за случајот со Клиниката за онкологија, се бара судска разрешница за сите инволвирани

Пред Влада на Република Македонија почна протестот за случајот со Клиниката за онкологија. Со барање „Правда за жртвите“, се очекува протестот да продолжи...

Македонија 18.09.23 | 18:24

Д-р Јовев: Никој никого не физички не нападна, имаше само вербален конфликт

Инцидентот на Кардиохирургија денеска покрена лавина реакции. Додека едни обвинуваат дека доктор претепал директор, а вербално нападнал медицинска сестра, обвинетиот...