сабота, 10 јуни 2023
Фудбал 10.06.23 | 23:08

Сити конечно ја освои Лигата на шампиони

Манчестер Сити конечно ја освои Лигата на шампионите.Во финалетто во Истанбул го совладаа Интер со 1-0. Стрелец за Англичаните беше Родри. Најсериозната шанса ја имаше...

Свет 10.06.23 | 22:44

Змиуглавата риба чудовиште повторно се појави

Инвазивен вид риба е повторно забележан во САД по четири години и сега постои загриженост дека може да продолжи да се шири. Одделот за заштита на Мисури соопшти дека...

Ракомет 10.06.23 | 22:35

Доаѓа Данецот Нислен: Eурофарм прави дрим тим за ЛШ

– РК Еурофарм Пелистер од денес има нов член. Станува збор за данскиот ракометар Андреас Јохан Нилсен.   Дваесет и петгодишниот Нилсен потпиша договор на една сезона,...

Калеидоскоп 10.06.23 | 22:22

Мистерија или вистина: На денешен ден над Лесковац и во Хрватска се појави НЛО?

Пред точно 54 години јавноста во тогашна СФРЈ беше шокирана од појавата на неидентификуван летечки објект. Три неидентификувани летечки објекти првпат биле забележани...

Останати спортови 10.06.23 | 21:43

Македонските одбојкари поразени во Белгија

– Белгија вечерва ја победи македонската одбојкарска репрезентација со 3:0, по сетови 27:25, 25:23 и 26:24. Избраниците на селекторот Јошко Миленковски во трите сегменти...

Естрада 10.06.23 | 21:27

Аца Лукас: На коцка изгубив 70 милиони евра, но не се каам

Фолкерот Аца Лукас изјави дека изгубил повеќе од 70 милиони долари на коцкање. Но, како што вели не жали за тоа бидејќи тоа биле негови пари. -Не се каам. Никогаш во животот...

Балкан 10.06.23 | 21:13

Курти вети дека ќе ги чува достигнувањата на Призренската лига со делови од Македонија во неа

Премиерот на Косово Албин Курти, по повод 145-годишнината од основањето на Призренската Албанска лига изјави дека ќе ги зачува нејзините достигнувања, пренесува „Репортерс“. Курти...

Македонија 10.06.23 | 21:03

Напнато во ДУИ: По лидерската, се собра раководството

Демократската унија за интеграција попладнево во партиското седиште почна состанок на раководството. Според партискиот портпарол Бујар Османи, состанокот е поради...

Балкан 10.06.23 | 21:01

Медојевиќ: Црна Гора под власта на Ѓукановиќ стана сигурна куќа за белосветски криминалци

Небојша Медојивиќ во пресрет  на утрешните парламентарни избори во Црна Гора во интервју за „Република“ говори за криминалот во Црна Гора, дали земјата конечно се...

Фудбал 10.06.23 | 20:50

Дали Сити вечерва ќе ја сруши африканската клетва?

Поранешниот фудбалер од Брегот на Слоновата Коска, Јаја Туре е во Истанбул каде ќе го гледа финалето од Лигата на шампионите меѓу Манчестер Сити и Интер. Туре ќе навива...

Македонија 10.06.23 | 20:39

„Рамо до рамо до победа“ во Центар, Куманово, Чаир и Илинден

Пратеници од СДСМ како дел од карванот „Рамо до рамо до победа“ денеска беа во посета на неколку населени места. Во општина Центар беа Дарко Каевски и Даниела Николова,...

Свет 10.06.23 | 20:27

Макрон го повика Иран веднаш да престане да ја поддржува Русија во војната во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го повика својот ирански колега Ебрахим Раиси веднаш да престане да ја поддржува Русија во војната во Украина со испорака...

Македонија 10.06.23 | 19:58

Каевски: Ги прифативме сите барања на Мицкоски

Игор Каевски од СДСМ вели дека е добро што Христијан Мицкоски го променил ставот и сега се согласува да има уставни измени со кои дел од бугарскиот народ ќе влезе во...

Црна хроника 10.06.23 | 19:46

Директори на основни училишта во Кавадарци се степале во ноќен клуб!

Видео снимка која набрзо беше избришана од социјалните мрежи, направена синоќа во ноќен клуб во центарот на Кавадарци, покажува за тепачката меѓу два директори на основни...

Сервиси 10.06.23 | 19:26

Пак невреме во делчевско

Поради обилни врнежи од дожд на патниот правец Македонска Каменица – Делчево, на два километри пред Делчево, сообраќајот се пренасочува преку Виница и Смојмирово. Како...

Балкан 10.06.23 | 19:13

Сопругата на Албин Курти соработува со српското електро стoпанство

Сопругата на косовскиот премиер Албин Курти како експерт е ангажирана да работи на санација на состојбата во една од најголемите српски државни фирми „ЕПС-електро...

Останати спортови 10.06.23 | 19:04

Нема кој да ја сопре Швјонтек

Никој во женскиот тенис не може да ja запре Игa Швионтек. Полската тенисерка ја совлада Каролина Мухова во драматичното финале на Ролан Гарос со 2:1, по сетови 6:2, 5:7, 6:4. Најдобрата...

Музика 10.06.23 | 18:58

Мајли Сајрус повторно ја копира Лепа Брена

Популарната пејачка Мајли Сајрус го негува својот уникатен стил, но нејзиниот изглед ги потсети сите на една од најголемите ѕвезди на нашите простори – Лепа Брена. Мајли...

Калеидоскоп 10.06.23 | 18:44

Астронаути шест часа инсталираа нови соларни панели на Меѓународната вселенска станица

Двајца астронаути инсталираа нови соларни панели на Меѓународната вселенска станица (ISS) за време на вселенската прошетка во петокот. Американската вселенска агенција...

Македонија 10.06.23 | 18:28

Швајцарска донација за пожарникарите од Делчево

Во Делчево се одржа обука за користење на новата противпожарна опрема која Територијалната противпожарна единица ја доби како донација од доброволното противпожарно...