петок, 9 јуни 2023
Култура 09.06.23 | 23:13

Со Отворен ден во куќата на Рацин, во Велес почнаа 60. јубилејни Рацинови средби

Со Отворен ден во Спомен -куќата на Коста Солев Рацин денеска во Велес почна програмата од 60-те јубилејни Рацинови средби. Бројни ученици беа во посета и можеа изворно...

Македонија 09.06.23 | 23:01

Ковачевски: Братски отстапуваме пет министерства од СДСМ за ВМРО-ДПМНЕ

Сметав дека треба да се понуди едно широко обединување на политичката сцена бидејќи процесот на евроинтеграции е широк, за сите граѓани, и затоа понудив ВМРО-ДПМНЕ да...

Свет 09.06.23 | 22:50

Чадот од Канада стигна до Европа, се чувствува во Норвешка

Чадот кој се појави поради големиот број шумски пожари во Канада и кој веќе зафати делови од САД, стигна и до Норвешка. Според Си-Ен-Ен, во последните денови облаци чад...

Сервиси 09.06.23 | 22:40

По вчерашното невреме: Вечерва во прекин е сообраќајот на регионалниот патен правец Делчево – Македонска Каменица

Во прекин е сообраќајот на регионалниот патен правец Делчево – Македонска Каменица. Причината за прекинот, како што информираа од делчевската полиција, е пукнатина...

Фудбал 09.06.23 | 22:29

Ќе дочекаме ли Македонец меѓу „Кралевите“? Реал Мадрид го бара Столе Димитриевски

Големиот Реал Мадрид е заинтересиран за нашиот голман Столе Димитриевски, пренесуваат шпанските медиуми. Ако тојде во Мадрид би бил втора опција на голот, зад неприкосновениот...

Македонија 09.06.23 | 22:16

ВМРО-ДПМНЕ со прашање до СДСМ: Кој од двата наши предлози е прифатлив?

Откако Ковачевски кажа дека на лидерската средба нема договор, сега направи партиски состанок за кој разговара за предлозите на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа што Македонија има пишман...

Останати спортови 09.06.23 | 21:59

Ноле на еден меч до историја

Карлос Алкараз почувствува како изгледа кога Новак Ѓоковиќ систематски ќе почне да те уништува со совршена демонстрација на беспрекорна тактичка подготовка Се чувствуваше...

Македонија 09.06.23 | 21:42

Tаче не излезе пред новинарите туку ја прати Богданка: СДСМ формирале работна група за разговори со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

Централниот одбор на СДСМ вечерва донесе одлука за формирање работна група за продолжување на разговорите со ВМРО-ДПМНЕ и сите други парламентарни партии за операционализација...

Македонија 09.06.23 | 21:31

Ковачевски за брзо ќе си оди од Премиерката фотелја, најави Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, професор д-р Христијан Мицкоски од денешнат трибина во Охрид во рамките на акцијата „Ова е Македонија за сите“ на власта им порача дека...

Македонија 09.06.23 | 21:16

Мицкоски: Ако навистина им ги прифативме тие уставни измени како што лажат, ќе славеа и ќе ставеа точка на дневен ред во Собранието

Тргнете ги на страна оние еуфорични соопштенија на СДС, оние вештачкигушкања на темата уставни измени и изнасилени радости на партијата навласт која панично ја шират...

Македонија 09.06.23 | 21:09

Мицкоски со две вести од Охрид: СДСМ е развластена, ДУИ оди во опозиција

Добра вечер Охрид!Добра вечер за нашиот Ерусалим, градот на многу дејци, историја и премрежја.Многу ми е драго што вечерва имам можност да се обратам и да ви соопштам...

Македонија 09.06.23 | 20:55

Путин: Украина зaпочна контраофанзива, но таа e неуспешна

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на конференција во Сочи изјави дека Украина започнала контраофанзива, но дека таа не била успешна. Офанзивата на вооружените...

Свет 09.06.23 | 20:43

Мисија на МААЕ доаѓа во Украина да и помогне на земјата по пукањето на браната Каховка

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на агенцијата...

Македонија 09.06.23 | 20:24

Блажевски: Владата на СДС и ДУИ воопшто не се грижи за туризмот, се е сведено на еден сектор во министерство предводено од ДУИ

Слободан Блажевски, претседател на Комисијата за туризам на ВМРО-ДПМНЕ на денешната дебата на тема култура и туризам што се одржува во Охрид рече дека туризмот е една...

Црна хроника 09.06.23 | 20:16

Грк нелегално преминувал македонска граница, ќе си ја добие казната

На 08.06.2023 во 23:45 часот во близина на граничната линија со Република Грција, полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Југ го затекнале грчкиот државјанин...

Македонија 09.06.23 | 20:07

Ковачевски: Имаме променет став на опозицијата за уставните измени, се отвора простор за членство во ЕУ

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред состаноците на партиското раководството за исходот од лидерската средба за уставните измени порача дека има...

Балкан 09.06.23 | 19:59

КФОР: Зад насилните протести во северно Косово се криеја криминални групи

Портпаролот на Штабот на мировните сили на НАТО во Косово (КФОР), Андреа Галиени изјави дека „беше јасно“ оти зад насилните протести на Србите во северно Косово, што...

Македонија 09.06.23 | 19:47

Петкоска: Поради актуелната власт која мисли дека туризмот е само убава желба и убав збор, на секторот му се случува вистински егзодус

Многу добро се сеќаваме на тоа дека Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ водеше силна кампања за промоција на Македонија во светот под слоганот „Македонија вечна“. Со...

Македонија 09.06.23 | 19:39

Василевска од Охрид: Св. Климент тука ја создал Охридската книжевна школа, низ која поминале 3500 ученици, ова е светско наследство

Македонија е мајка и крстосница низ која што поминувале различни народи, различни освојувачи, добронамерници, многу од нив оставиле своја трага, многу од нив земале...

Македонија 09.06.23 | 19:35

Пецаков: Се чувствува отсуството на поддршка од централната власт, но сепак реализираме проекти за граѓаните на Охрид

Факт е дека Охрид години наназад мака мачи со тој долг и некако заштитен знак на Охрид е задолжувањето и нејзината блокирана сметка која што во голема мера го отежнува...