среда, 7 јуни 2023
Македонија 07.06.23 | 23:58

Николоски: Сега СДСМ треба да одговори дали ја прифаќа нашата понуда

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во кус коментар за „Фокус“ изјавил дека ставот на партијата денеска бил јасно презентиран од партискиот лидер...

Видео колумни 07.06.23 | 23:51

Зошто Македонија е таква каква што е и кој е виновен?!

Зошто Македонија е таква каква што е и кој е виновен?! Кој е виновен за промена на името ВМРО-ДПМНЕ, кој е виновен за војната 2001 ВМРО-ДПМНЕ, кој е виновен за 2004 година за...

Свет 07.06.23 | 22:30

Зеленски со критика за ОН и Црвениот крст: Шокиран сум

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека е шокиран од неуспехот на Обединетите нации и Црвениот крст да помогнат по уништувањето на огромната брана Каховка,...

Здравје 07.06.23 | 21:50

Научно поткрепено: Фатален срцев удар најчесто се случува на овој ден од неделата…

Понеделниците се чини дека се лоши за вашето срце, покажа новото истражување на Британската фондација за срце. Најопасниот тип на срцев удар, познат како СТЕМИ, е поверојатно...

Македонија 07.06.23 | 21:42

Андоновски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа уставни измени, доколку нема членство во ЕУ, со загарантирани и заштитени македонски национални интереси

Стефан Андоновски, меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Анализа на ТВ 24, вели дека со денешната лидерска средба помеѓу Христијан...

Свет 07.06.23 | 21:39

САД: Издадено предупредување за 55 милиони луѓе поради загаден воздух

Загадувањето од шумските пожари кои беснеат низ Канада со недели зафатија големи делови од Северна Америка, каде што се издадени предупредувања за високоризичен квалитет...

Македонија 07.06.23 | 21:07

Мицкоски: Тезата на Ковачевски, или интеграција под бугарски диктат или изолација, претставува измама

Тезата на Ковачевски, или интеграција под бугарски диктат или изолација, претставува измама, порачува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Ниту еден фактор во...

Балкан 07.06.23 | 21:05

Брнабиќ понуди оставка, Вучиќ најави предвремени избори во Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека на разговорите ќе ги очекува оние кои треба да покажат мала одговорност за српското општество и оти верува дека...

Свет 07.06.23 | 21:01

Пронајдено мртво дете во автомобил, мајката доживеала шок кога сфатила дека девојчето не е во градинка

Голема трагедија се случи во Рим, во приградската населба Чекињола. Девојче помладо од една година е пронајдено мртво во автомобил, а според првичните информации девојчето...

Македонија 07.06.23 | 20:22

Мицкоски издржа на ставот дека нема уставни измени под бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ покажа дека му држи зборот. На денешната лидерска средба издржа на ставот дека нема да дозволи уставни измени под бугарски правила, или како што...

Вести 07.06.23 | 20:12

Курти: Не сум добил ултиматум од меѓународната заедница

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека не добил никаков ултиматум од меѓународната заедница во однос на ситуацијата во северно Косово и порача дека „работите...

Филм 07.06.23 | 20:07

Нови детали за враќањето на Саманта во „Сексот и градот“: Актерката имала посебни услови

Враќањето на легендарната Саманта Џонс во спин-оф серијата „Сексот и градот“ ги воодушеви обожавателите кои нетрпеливо го чекаат почетокот на втората сезона. Авторката...

Македонија 07.06.23 | 19:59

ДУИ полека се спрема за во опозиција-Мицкоски ѝ го покажа патот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека е дојдено времето ДУИ да замине во опозицијата. Партијата две децении е на власта во Македонија, со исклучок на периодот од...

Македонија 07.06.23 | 19:35

Mицкоски со конкретен план за ЕУ интеграција и за заштита на македонскиот идентитет

По денешната лидерска средба стана јасно кој за што е. Од една страна го имаме лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој понуди конкретен план за ЕУ интегрција на...

Свет 07.06.23 | 19:17

Киев: 29 градови и села поплавени по нападот на браната Каховка

Украинскиот министер за внатрешни работи Игор Клименко денеска соопшти дека нападот на браната Каховка довел до поплавување на 29 градови и села долж реката Дњепар. На...

Свет 07.06.23 | 19:12

Сунак не е сигурен кој ја уништи браната Каховка

Британскиот премиер Риши Сунак денеска изјави дека Лондон се уште не може да каже дали Русија е одговорна за уништувањето на браната Каховка на југот на Украина. –...

Македонија 07.06.23 | 19:09

Гир: Доколку нема уставни измени, тоа значи дека ќе ја пропуштите шансата, која некои други ќе ја искористат

Вратата на Македонија кон Европската Унија е отворена доколку се воведат уставните промени. Така државата ќе премине на следниот чекор, истакна амбасадорот на ЕУ во...

Интима 07.06.23 | 19:05

Лекарите ги откриваат двете најчести причини за еректилна дисфункција: Не е дебелината

Еректилната дисфункција (импотенција) е всушност неможност да се постигне и одржи ерекција доволно силна за сексуален однос. Иако лекарите велат дека повремените проблеми...

Македонија 07.06.23 | 18:27

Се укинуваат дозволите за превоз на товар и патници меѓу Србија и Македонија

Превозот на товар меѓу Србија и Македонија, што се врши во или од трети земји, со еколошки возила, ќе се либерализира, односно ќе биде ослободен од режимот на...

Сервиси 07.06.23 | 18:22

Утре попладне нестабилно со пороен дожд

Времето во земјава утре претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни...