вторник, 6 јуни 2023
Македонија 06.06.23 | 23:23

„Рамо до рамо до победа“ на СДСМ во Центар и Сарај

Караванот „Рамо до рамо до победа“ на СДСМ денеска беше со граѓаните на скопските општини Центар и Сарај. Членот на ЦО на СДСМ Благој Бочварски, заедно со Пламенка Бојчевска...

Патувања 06.06.23 | 23:04

Фински бизнисмен казнет со 121.000 евра поради брзо возење

Мултимилионер доби една од најголемите казни за пребрзо возење во Финска и мора да плати 121.000 евра за возење со 30 км/ч над лимитот, каде казните се пресметуваат како процент...

Црна хроника 06.06.23 | 22:53

Кичевчанец ширел ксенофобија и расизам на интернет

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против В.Р.(43) од Кичево поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал...

Македонија 06.06.23 | 22:40

Османи: Ахмети има одлично разбирање за геополитичкиот контекст и регионалните динамики

Ова е декадата на членството на Западен Балкан, односно одредени земји меѓу кои и Македонија во Европската унија. Тоа значи плус, минус флексибилност во зависност...

Македонија 06.06.23 | 22:28

Значајни пораки на трибината на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп

  Цветан Трипуновски, претседател на републичката комисија на ВМРО-ДПМНЕ за земјоделство, шумарство и водостопанство на денешната трибина во организација на партијата,...

Балкан 06.06.23 | 22:17

Со него Ковачевски ќе преговара: Денков е новиот бугарски премиер

Народното собрание на Бугарија на вонредна седница ги одобри структурата и составот на новата бугарска влада со премиерот академик Николај Денков, вицепремиерката...

Свет 06.06.23 | 22:11

Фон дер Лајен се закани: Русија ќе мора да плати за воените злосторства во Украина

– Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека Русија ќе мора да плати за воените злосторства извршени во Украина. – Уништувањето...

Македонија 06.06.23 | 21:43

Трипуновски: Идната владата на ВМРО-ДПМНЕ целосно ќе го рестартира земјоделството

Цветан Трипуновски, претседател на републичката комисија на ВМРО-ДПМНЕ за земјоделство, шумарство и водостопанство на денешната трибина во организација на партијата,...

Балкан 06.06.23 | 21:32

„Дајте да го видам син ми, дете мое, моја среќо“: Нова несреќа во Белград, се удавија две момчиња

Припадници на српското МВР, нуркачката единица на жандармеријата, од езерото на Ада Циганлија во Белград извлекле тела на две шеснаесетгодишни деца Претходно во полиција...

Македонија 06.06.23 | 21:31

Локвенец поднесе оставка, Трифуновски нов директор на Железница

Владата на денешната седница го именува Зоран Трифуновски за нов директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура – Железници на Република Македонија...

Македонија 06.06.23 | 21:20

Ковачевски кога ќе каже интеграција всушност мисли уставни измени и прифаќање на бугарските диктати

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната трибина во Прилеп се осврна на темата бугарски диктат. „И во овој момент кажувам дека преставува измама тезата...

Македонија 06.06.23 | 21:13

Николоски: Прекрасна атмосфера во Прилеп!

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски е задоволен како помина вечерашниот собир во Прилеп. Трибина посветена на земјоделието, на земјоделците кои чесно...

Вести 06.06.23 | 20:55

Мицкоски: Повикувам на национално единство со некорумпираниот дел од политичката сцена

Добра вечер Прилеп,Добра вечер за градот под марковите кули, градот на Цепенков, Пере Тошев, Ѓорче Петров,Градот на првиот претседател на АСНОМ, Методија Андонов Ченто,Место...

Свет 06.06.23 | 20:40

ЦИА криела за нападот на Северен тек

Три месеци пред диверзантите да го бомбардираат гасоводот Северен тек, администрацијата на Бајден дознала од близок сојузник дека украинската војска планирала таен...

Македонија 06.06.23 | 20:26

Заменик министерот за здравство не се согласува со разрешувањето на Јовев

Заменик-министерката за здравство д-р Маја Манолева, контра министерот Фатмир Меџити за разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев. Не се соогласувам ниту со одлуката...

Македонија 06.06.23 | 20:16

Здравко Трајанов: Политиката на оваа Влада за земјоделието не соодветствува со политиката во државите во Европа

Здравко Трајанов, професор на Факултетот за шумарски науки и пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина насловена како „Современи политики за развој на земјоделството“...

Останати спортови 06.06.23 | 20:04

Ноле загуби прв сет но влезе во полуфинале на Ролан Гарос

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос откако денеска во спектакуларен меч го совлада Карен Хачанов со 3:1 (4:6, 7:6(7:0), 6:2, 6:4. И двајцата...

Македонија 06.06.23 | 19:52

Непокор со конечна победа: Јане Ченто се виде со пријателите

Јане Ченто кој го користи свој прв слободен викенд се виде со своите пријатели од протестите „За Заедничка Македонија“, Борис Дамовски, Игор Дурловски, Богдан Илиевски...

Балкан 06.06.23 | 19:40

Eскобар му се закани на Курти: Имаш рок до петок да ги исполниш сите услови

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар денеска изјави дека косовскиот премиер Аљбин Курти има два дена да одговори на барањата што му беа упатени...

Скопје 06.06.23 | 19:26

Aрсовска на прием со амбасадор со маичка „Wonder woman“ и бели патичиња

Градоначалничката на Скопје повторно е мета на критики поради својот стајлинг.Таа на средбата во полскиот амбасадор се појави во лежерен стајлинг како за на саботно...