понеделник, 5 јуни 2023
Свет 05.06.23 | 22:56

Мајк Пенс се кандидира за претседател на САД

Поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс влегува во трката за републикански претседателски кандидат на изборите во 2024 година, според денешен поднесок до Федералната...

Балкан 05.06.23 | 22:43

Одземање таблици и возачка: Внимавајте како возите низ Грција, има високи казни

Седумстотини eвра ќе ве чини брзото возење во Грција ова лето, 200 евра поминување преку полна линија или возење со алкохол во крвта, а 700 евра исто така би платиле ако преминете...

Вести 05.06.23 | 22:33

Бензема и Меси најбарани, но Саудијците имаат уште цела листа на фудбалери за кои се спремни да платат

Составена е листа со имиња на повеќе од десет фудбалски ѕвезди за кои се заинтересирани клубови од Саудиска Арабија, а листата ја предводат Лионел Меси и Карим Бензема,...

Балкан 05.06.23 | 22:18

„Баш ми е гајле, излегувам за 20 години“: Урош не покажал каење за масакрот, прашува само за една личност

Урош Б., напаѓачот од Младеновац не жали за тоа што ноќта на 4 мај уби осум лица и 14 ранети со автоматско оружје во селата Мали Орашје и Дубона. Според неговиот адвокат,...

Македонија 05.06.23 | 21:53

Мицкоски од Велес: Тие не сакаат ни да го изговорат името на земјата, а ние велиме ова е Македонија, Македонија за сите!

Барам фер шанса за Македонија и мојот народ, каква што имале сите народи и држави кои пристапувале кон ЕУ, рече на денешната трибина во Велес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Патувања 05.06.23 | 21:47

Какво време и море ги чека оние што уплатиле јунски одмор во Турција, Грција, Црна Гора…

Грција Грција ќе го дочека , но и ќе го испрати месец јуни со речиси пролетни температури. Така, во Ханиоти првата половина од месецот ќе биде со температури од 23 до 26...

Фудбал 05.06.23 | 21:36

ФФМ: Билетите за дуелот со Украина од денеска во продажба

Билетите за претстојниот натпревар на македонската фудбалска репрезентација во квалификациите за ЕУРО2024 против Украина од денеска се пуштени во продажба, објави Фудбалската...

Балкан 05.06.23 | 21:31

Притвор за новинарот осомничен дека „го обесил“ Вучиќ

Здружението на новинари на Србија објави дека на новинарот Бошко Савковиќ му е одредена мерка притвор од 30 дена, поради сомнение дека сторил кривично дело повикување...

Македонија 05.06.23 | 21:17

Јаревски: Треба да знаеме што понатаму, зошто очигледно е дека уставните измени нема да поминат

Очигледно е дека овој процес на уставни измени нема да пројде и треба да знаеме што понатаму. Во најмала рака доколку имаме ваква неодговорна власт и понатаму тогаш...

Македонија 05.06.23 | 21:14

СДСМ со „Рамо до рамо, до победа“ во Битола, Могила, Кичево, Тетово, Ресен, Карпош, Гевгелија и Долнени

 Караванот „Рамо до рамо до победа“ на СДСМ денеска беше на терен со граѓаните на Прилеп, Битола, Могила, Кичево, Тетово, Ресен, Карпош, Гевгелија и Долнени. Како дел...

Економија 05.06.23 | 20:56

Сега сме на пат да ја изгубиме економската самостојност, предупредува Славески

За да постигнеме економски раст и развој на наредниот период на Република Македонија, прво е потребно санација на катастрофалната состојба во која што СДС и ДУИ ќе ја...

Здравје 05.06.23 | 20:45

Загрижувачка, па и опасна ситуација: Ќе ни останат да нè лекуваат хиперпродуцираните кадри од Тетово и Штип

Поминаа неколку дена откако, како најнормална информација, беше објавено дека во Македонија минатата година дипломирале медицина дури 879 студенти, а од тој број безмалку...

Економија 05.06.23 | 20:32

Нема да има ни 100 метри од автопатот чии пенали ни ги претставуваат како инвестиции

Гордана Димитриеска Кочоска, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната трибина насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна на економската...

Македонија 05.06.23 | 20:17

Дамеви дома не правеле муабет за работа, Црвенковска да си гледала работа – повторно циркуз во Судскиот совет

Повторно се разбуди духот на нарушени меѓучовечки односи во Судскиот совет, известува „Сител“ од денешната седница, на која, меѓудругото се утврдуваше дали разрешената...

Македонија 05.06.23 | 20:05

Николоски: Истата Шекеринска што потпиша заедничка историја денес ни глуми загрижен патриот

Шекеринска глуми задоцнет патриот, предавството ќе ви тежи цел живот!, обвини денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, по говорот на поранешната...

Здравје 05.06.23 | 19:55

Министрте, не се чудете зошто квалитетниот персонал ги напушта болниците, порача малтретираната Ружица од струшката болница

Медицинската сестра Ружица Матлиеска преку социјалните мрежи го сподели горкото искуство во интерното одделение на струшката болница поради кое се решила за отказ....

Македонија 05.06.23 | 19:49

Време е за пакт за национално и државно единство, за обединување на македонското ткиво и блок

ДУИ го држи премиерот Димитар Ковачевски во заложништво, зошто токму тие се вистинските газди во владата, газди на кримиминалот и господари на туѓите судбини, рече на...

Македонија 05.06.23 | 19:32

Јас, Христијан Мицкоски, ќе дојдам на лидерска средба и во името на народот ќе кажам дека уставни измени и прифаќање на бугарски диктат нема да има

Имаме работа со уценети луѓе на власт, сервилност болна за гледање, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на трибината во Велес на тема „Развојни...

Црна хроника 05.06.23 | 19:11

Полицијата ќе вежба пукање, граѓаните да не се вознемируваат, информира СВР Тетово

СВР Тетово ги информира жителите на Полошкиот регион дека деновиве ќе се извршуваат вежби на полицајците на отворено за користење на огнено оружје. Предвидени се вежби...

Свет 05.06.23 | 18:56

Украина потврди дека спроведува „офанзивни акции“ кај Бахмут

Украина потврди дека спроведува „офанзивни акции“ на делови од фронтот и соопшти дека постигнала напредок во близина на разурнатиот источен град Бахмут, истовремено...