недела, 4 јуни 2023
Македонија 04.06.23 | 22:29

Андоновски: Со промена на Уставот нема да се затворат барањата од страна на Бугарија

Македонија за жал последните години е најслабиот ученик во одделението и затоа сите од околу имаат некакви желби и побарувања кои што се надвор од овие реформски пакет...

Македонија 04.06.23 | 22:23

Поројните дождови со најголеми последици во прилепската населба Тризла

Поради синоќешното невреме проследено со пороен дожд и грмотевици најгголеми последици и интервенции на надлежните имаше во прилепската населба Тризла и околу каналот...

Македонија 04.06.23 | 22:07

Поглаварите на МПЦ – ОА г.г. Стефан и на СПЦ г.Порфириј утре во Охрид ќе одржат заедничка архиерејска литургија

По повод годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) од страна на Соборот на Српската...

Македонија 04.06.23 | 21:52

СПМ: Пендаровски е уценет и не работи во согласност со закон, туку според барањата од други

Кога претседател на држава предлага кршење на Устав и кога потпишува Укази за закони кои се против Уставот неможе ништо повеќе да се очекува од таа личност, стои во реакцијата...

Свет 04.06.23 | 21:50

Експлозија во Вашингтон: Граѓаните јавуваат дека слушнале страшен тресок

Во Вашингтон се слушаат серија експлозии , а според првите информации изгледа како земјотрес. Десетици луѓе пријавиле дека слушнале голем „тресок“ или „експлозија“. „Мирор“...

Балкан 04.06.23 | 21:37

Курти: Прво српските банди во затвор, па отстранување на полицијата

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека отстранувањето на полицијата од општинските згради на север може да се разгледа, но прво насилните криминални банди мора...

Скопје 04.06.23 | 21:23

Љутков: Граѓаните на Петровец се разочарани од централната власт и со нетрпение чекаат да ја дадат поддршката за ВМРО-ДПМНЕ

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Љутков во рамки на акцијата „Ова е Македонија за сите” ги посети населените места Чифлик, Долно Коњари и Средно Коњари во општина Петровец,...

Култура 04.06.23 | 21:09

Костадиновска-Стојчевска со амбасадорката на Грција, Филипиду, утре во Курбиново, за резултатите од соработката со Европскиот центар за византиски и поствизантиски споменици

Во црквата „Св. Ѓорѓи“ во с. Курбиново в понеделник (5 јуни 2023 година), во 11 часот, ќе бидат презентирани досегашните резултатите од соработката меѓу НУ „Заводот и музеј“...

Здравје 04.06.23 | 20:52

СЗО состави листа на „приоритетни болести“ кои би можеле да предизвикаат следна пандемија: Последната болест на тој список има застрашувачко име „Болест Х“!

Светската здравствена организација (СЗО)состави листа на „приоритетни болести“ кои во иднина би можеле да предизвикаат следна пандемија, пишува „Њујорк пост“. Повеќето...

Калеидоскоп 04.06.23 | 20:38

Пецаков на „Охрид трчаТ“ за поддршка на ретките болести

И оваа година трчавме за поддршка на Ги Запознаваме Ретките Болести . Одлично издание на Охрид трчаТ . Премногу позитивна енергија и премногу потрошени калории. Честитки...

Црна хроника 04.06.23 | 20:23

Кражба во казино во Скопје, физички нападнат вработен во обезбедувањето

Во казино на ул.„Јадранска магистрала“, во Скопје, две лица со закана од вработените одзеле пари, при што едното со тврд предмет физички нападнало вработен како обезбедување...

Македонија 04.06.23 | 20:21

Ѓорчев: Владата ја уништува демографски Македонија, стануваме држава без народ

Владата ја напаѓаат и демонтираат бројките кои што ги имаме во моментот во Македонија, а заклучокот е јасен дека никогаш во историјата на Македонија сме немале полоши...

Култура 04.06.23 | 20:06

Најден поголем дел од фрескоживопис од 13 или 14 век, три слоја на насликани икони во црквата Света Богородица во Лешок

Изминатава недела при годинешниве работи на реставрацијата на трослојниот фрескоживопис од 13, 17 и 19 век во црквата Света Богородица во Лешок најден е поголем фрагмент...

Македонија 04.06.23 | 19:51

ДУИ ќе прославува роденден со панел дебата на тема „Европски фронт”

По повод 21 годишнината од основањето на Демократската унија за интеграција, утре (понеделник, 5 јуни 2023 година), со почеток во 12:00 часот во хотел “Александар Палас”...

Македонија 04.06.23 | 19:36

Од 1 јули Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...

Сервиси 04.06.23 | 19:21

Нестабилно време во попладневните часови, поинтензивни процеси во петок и за викендот

Во текот на следната седмица во претпладневните часови времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне на места нестабилно со локален пороен дожд, грмежи...

Култура 04.06.23 | 19:05

Јане Теохаревски гостин на Градот на европската култура за 2023 година – Темишвар

Историчарот на уметност, куратор и новинар од Скопје, Jане Теохаревски, гостуваше во програмата на Градот на европската култура за 2023 година – Темишвар, со неговиот...

Филм 04.06.23 | 18:47

Том Круз сака да се одложат премиерите на два филма

Добро познат факт е во филмската заедница дека два високоочекувани филма излегуваат во ист ден: историскиот трилер на Кристофер Нолан Опенхајмер и фантастичната комедија...

Музика 04.06.23 | 18:32

Промоција на проектот „Македонијо во срце те носиме“ со 12. еминентни македонски фолк и поп изведувачи

Идната недела ќе биде претставен новиот музички проект насловен „Македонијо во срце те носиме“. Станува збор за проект во кој на едно место се ставени 12. македонски...

Свет 04.06.23 | 18:18

Белгискиот премиер паднал од велосипедот и изгубил свест

Белгискиот премиер Александар Де Кро додека се возел со својот син паднал од велосипедот и накратко изгубил свест. Тој бил пренесен во болница, но тестовите покажале...