сабота, 3 јуни 2023
Македонија 03.06.23 | 22:29

Димитриеска Кочоска: Граѓаните се разочарани од власта, бараат избори и нова влада

Народот јасно гледа дека состојбата е неподнослива со уништената економија, доста е од националните предавства и порази кои што ги организира и во континуитет им ги...

Македонија 03.06.23 | 22:17

Невреме во Прилеп

Попладнево околу 18 часот регионот на Прилеп бил зафатен од поројни врнежи од дожд. Поголемиот дел улици низ градот се поплавени и тешко проодни за сообраќај. На социјалните...

Црна хроника 03.06.23 | 22:02

Одрон на патот Охрид- Свети Наум, сообраќајот е во целосен прекин

На 03.06.2023 година од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин, јавуваат од АМСМ.

Балкан 03.06.23 | 21:47

На протестот во Белград во воздух пуштен транспарент на кој пишува „Вучиќ оди си“

Со бројни транспаренти десетици илјади граѓани на Србија попладнево излегоа на петтиот по ред протест „Србија против насилството“, во чија организација се вклучи...

Свет 03.06.23 | 21:45

Германските левичари се собираат вечерва во Лајпциг и покрај забраната за протести, властите јавуваат за запалени автомобили и напади врз полицијата

Членовите на германската левичарска сцена се собираат вечерва во Лајпциг, и покрај забраната за протести, за поддршка на неодамна осудениот радикален левичар, а властите...

Македонија 03.06.23 | 21:32

Петрушевски: Власта на ДУИ поддржана од СДС наскоро ќе почне да си ги враќа украдените пари

Петрушевски во рамки на акцијата „Ова е Македонија за сите“ ги посети кривопаланечките населени места Луке, Узем, Жидилово, Дурачка река и Станци од каде истакна дека...

Култура 03.06.23 | 21:17

Мојсова-Чепишевска: Македонскиот јазик ќе се изучува и на додипломските студии на Универзитетот во Вроцлав

Заемната определба да се вложува во перспективите за македонистиката во Полска дава конкретни резултати. По одбележувањето на јубилејот 35 години Лекторат по македонски...

Балкан 03.06.23 | 21:02

Бјелогрлиќ на протестите во Белград: Тоа што младите излегоа на улица, што не сакаат да живеат во ова соголено општество, дава надеж дека ќе се издигнеме од дното

Во 18 часот пред Собранието на Србија започна нов протест „Србија против насилството“, петти по ред по трагедиите во белградското основно училиште и во две села кај...

Балкан 03.06.23 | 20:47

ЕУ: Состојбата на северот на Косово на тенок лед, подготвени сме на решителни мерки ако не дојде до смирување на ситуацијата

Состојбата на северот на Косово на тенок лед. 27-те земји-членки на Унијата преку писмено соопштение порачаа дека неуспехот во смирувањето на ситуацијата ќе има негативни...

Балкан 03.06.23 | 20:32

Гренел: Дури и албанскиот премиер го обвинува Курти, тоа е катастрофа за Косово

Поранешниот специјален пратеник на американскиот претседател за дијалог меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, коментирајќи го интервјуто на албанскиот премиер за...

Македонија 03.06.23 | 20:30

Невидено невреме во Љубаништа

Порталот Охрид 24 сподели видео на кое се гледа страшно невреме кое го зафати Љубаништа.

Сервиси 03.06.23 | 20:17

Се најавува голем пад на температурите

И во текот на целата наредна седмица во Македонија продолжува МНОГУ НЕСТАБИЛНОТО време, со честа појава на локален попладневен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поради...

Балкан 03.06.23 | 19:48

Сигна инспекцискиот наод: Коста не бил малтретиран од неговите соученици

По извршениот увид во ОУ „Владислав Рибникар“ било констатирано дека во ова училиште немало врснички насилство врз Коста К., кој изврши масовно убиство и рани пет...

Култура 03.06.23 | 19:34

Македонската филхармонија утре гостува во Ниш

Оркестарот на Македонската филхармонија, на 4 јуни (недела) ќе гостува во Ниш (Р.Србија) во рамки на седмиот меѓународен фестивал за духовна музика „Музички Едикт“.   Оркестарот...

Калеидоскоп 03.06.23 | 19:18

Министерството за надворешни работи на Бугарија и Генералниот конзулат во Битола финансираа болдер – ѕид за качување со трибина

Битола, викендов и официјално го доби првиот болдер – ѕид за качување со трибина која дава мултифункционалност на објектот кој ќе се користи и за спортски и за уметнички...

Музика 03.06.23 | 19:03

Млади музички таленти утре ќе изведуваат преработки на рок нумери од „Queen“, „Red hot chili peppers“, „Архангел“, „Санаториум“…

На 4 јуни 20203 (недела) со почеток во 20 часот во летниот клуб „Хавана“ во Скопје ќе се одржи завршниот годишен концерт на учениците од музичкото училиште „Ентерпрајс“....

Останати спортови 03.06.23 | 18:43

Илина и Ева ќе го веат македонското знаме низ Европа

Илина и Ева Соколовски повторно редат успеси, а најубавото е што ќе се натпреваруваат под македонско знаме на интернационални натпревари по ритмичка гимнастика. Илина...

Скопје 03.06.23 | 18:26

Бесплатна одбојка на кејот на Вардар во Аеродром

И ова лето, одбојкарското игралиште на кејот на реката Вардар во Општина Аеродром ќе биде отворено за сите љубители на одбојката на песок. Термините се бесплатни и се...

Црна хроника 03.06.23 | 18:16

Синоќа се запали автомобил на „Табановце“

Синоќа во МВР било ријавено дека во меѓузоната на Граничниот премин Табановце настанал пожар во електрична инсталација на патничко возило „форд фокус” со српски национални...

Калеидоскоп 03.06.23 | 18:08

Утре времен и изменет сообраќаен режим во Охрид

Низ дел од охридските улици утре ќе биде воведен времен сообраќаен режим во периодот од 8 до 11:30 часот поради одржување на трките од седмото издание на спортската манифестација...